Slaba pogodba na škodo občine
Nadzorni odbor občine Naklo je v treh nadzorih poslovanja občine izdal dve negativni mnenji in mnenje s pridržkom. O nepravilnostih v kupoprodajni pogodbi za zemljišča v Gobovcih so obvestili pristojno ministrstvo in računsko sodišče.
Naklo - Nadzorni odbor (NO) občine Naklo je občinskim svetnikom na septembrski seji predstavil poročila o opravljenih nadzorih. »Od marca letošnjega leta, ko smo se po izvolitvi predstavili svetnikom, smo v celoti izvedli tri obsežne nadzore poslovanja občine,« je dejal predsednik NO Rok Rozman. Večjo nepravilnost, o kateri je NO obvestil tudi pristojno ministrstvo in računsko sodišče, so ugotovili ob pregledu odprtih terjatev občine v zvezi s kupoprodajno pogodbo za zemljišča v Gobovcih. Zemljišča, ki so bila v tistem obdobju kategorizirana kot stavbno zemljišče za namene športa, rekreacije in turizma, je prejšnja občinska oblast prodajala in na podlagi javnega razpisa za kupca izbrala Cestno podjetje Kranj. S sklenitvijo kupoprodajne pogodbe, ki je odstopala od pogojev javnega razpisa, pa so se začele nepravilnosti, je ugotovil NO. Čeprav bi morala biti celotna kupnina skladno s pogoji razpisa plačana takoj, je občina v kupoprodajni pogodbi privolila, da se zadnji obrok kupnine, to je 25 odstotkov, plača šele, ko bo sprejet Odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o prostorskih ureditvenih pogojih za Dobrave (Odlok).
Januarja 2010 je občinska oblast s Cestnim podjetjem Kranj sklenila še dodaten aneks h kupoprodajni pogodbi, s katerim se je zavezala zagotoviti spremembo namembnosti zemljišč tako, da bo omogočena stanovanjska gradnja. Če to ne bi bilo realizirano do konca letošnjega leta, se je občinska oblast s tem aneksom zavezala vrniti celotno kupnino z obrestmi. Te zaveze občina očitno ne bo mogla izpolniti, saj je v vmesnem času zaradi posameznih pritožb in posredovanja Ministrstva za okolje prišlo celo do prekategorizacije omenjenih zemljišč v kmetijska zemljišča. Za spremembo namembnosti bi bilo treba pripraviti obsežno in drago poplavno študijo ter sanacijske ukrepe, ki zahtevajo sodelovanje sosednje občine Radovljica, kar v danih časovnih okvirih ni mogoče. O zapletih v zvezi s prodajo zemljišč prejšnja občinska uprava niti ni obveščala občinskega sveta. »Prevzemanje obveznosti in tveganja spremembe namembnosti pomeni pomembno odstopanje od pogojev javnega razpisa in privilegiranje izbranega ponudnika, kar je v nasprotju z veljavno zakonodajo,« je bil jasen predsednik NO.
Posledica vsega tega je, da bo občina morala odpisati terjatev do Cestnega podjetja Kranj, ki jo izkazuje kot svoje premoženje, v višini 371 tisoč evrov ter vrniti že porabljeno kupnino v višini 1.249.000 evrov s pripadajočimi obrestmi. Za prihodnje leto bo torej občina morala računati na dodatni manko sredstev v skupni višini 1,6 milijona evrov, kar predstavlja več kot trideset odstotkov načrtovanih prihodkov občine v letošnjem letu in zmanjšuje možnost za kakšno novo investicijo v občini.
Številne kršitve je NO ugotovil tudi v postopku nadzora vodenja investicije gradnje nadstreška mrliške vežice v Naklem, ki je od leta 2006 potekala v več fazah, pa tudi na delovnopravnem področju poslovanja občinske uprave ter pri vodenju upravnih in sodnih postopkov občine. Za odpravo ugotovljenih nepravilnosti, ki jih je deloma treba pripisati zatečenemu stanju iz prejšnjega obdobja, deloma sedanji občinski upravi, je NO odbor podal obsežna priporočila in določil roke, v katerih naj se nepravilnosti odpravijo.