Titova na Jesenicah ostaja
Cesta maršala Tita na Jesenicah se ne bo preimenovala in s tem se tudi v prihodnje ne bomo ukvarjali, pravi župan Jesenic Tomaž Tom Mencinger.
Jesenice – Ustavno sodišče je v torek odločilo, da je določba odloka Mestne občine Ljubljana, s katerim so eno od vpadnic v mesto leta 2009 poimenovali kot Titovo cesto, v neskladju z ustavnim načelom spoštovanja človekovega dostojanstva. Ime Josipa Broza Tita simbolizira nekdanji totalitarni režim, poimenovanje ceste po njem pa je zato mogoče objektivno razumeti kot priznanje temu režimu, meni ustavno sodišče. Zato vpadnica v Ljubljano ne bo nosila imena Titova cesta. Kljub temu pa odločitev ustavnega sodišča ne pomeni, da morajo ulice s Titovim imenom tega spremeniti tudi v tistih občinah, v katerih takšna poimenovanja obstajajo že dolgo. Na Gorenjskem po Titu nosi ime še ena ulica, to je najdaljša jeseniška ulica, imenovana Cesta maršala Tita. A kot zatrjuje jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger, se njihova Cesta maršala Tita ne bo preimenovala in tudi v bodoče se ne nameravajo ukvarjati s tem. »O tem, kako se bodo jeseniške ulice poimenovale, preimenovale ali kaj drugega, se bodo odločali občanke in občani Jesenic in nihče drug!« poudarja Mencinger. Res pa je, dodaja, da so se na Jesenicah že srečali z zahtevami za preimenovanje glavne Titove ulice, in sicer v začetku leta 1996, ko so nekateri jeseniški svetniki celo imenovali posebno komisijo za preimenovanje ulic, katere naloga je bila, da je izbirala predloge imen za preimenovanje. Med takratnimi predlogi je bilo denimo ime Gosposvetska ulica. A temu so se uprli občani prek krajevnih skupnosti, zlasti zaradi stroškov, ki bi jih imeli s spremembo naslovov. Od takrat naprej se s preimenovanjem Ceste maršala Tita nihče več ni ukvarjal, je dodal župan, in tako bo v tudi v prihodnje.
In kaj o tem, da jeseniška glavna ulica ohranja ime Cesta maršala Tita, menijo v jeseniških političnih strankah? »Preimenovanje ulic ali trgov je za nas brezpredmetno in neumestno, še posebej v časih, ki nam prinašajo veliko bolj pomembne in večje izzive. Obstoječa poimenovanja so del naše zgodovine, zato smo izrecno proti spreminjanju trenutnega poimenovanja ulic in trgov po zgodovinski osebnosti maršala, ki je vodil upor proti okupatorju in posledično največjo partizansko vojsko v Evropi ter si tako, brez dvoma, v zgodovini priboril mesto na zmagovalni strani,« so povedali v Narcisi – stranki rdečega prahu. Potrebe po preimenovanju Titove ceste ne vidijo niti v največji opozicijski stranki v občinskem svetu, v SDS. Predsednik občinskega odbora SDS Jesenice Dušan Frank je dejal, da je ustavno sodišče jasno povedalo, da odločitev naj ne bi posegala v imena tistih ulic, ki nosijo Titovo ime že iz preteklosti. V SDS tako menijo, da jeseniške Titove ceste ni smiselno preimenovati, gre za najdaljšo ulico z največ prebivalci, spreminjanje imena pa bi občanom prineslo velike stroške. »Naša naloga je, da energijo usmerjamo v prihodnost, ne pa v zgodovino,« je še poudaril Frank.