Pesem in kubasa, oh kako to sk`p pasa
Medtem ko bodo prihodnji teden svetniki v kranjskem mestnem svetu razpravljali o ideji, da Kranj dobi tudi naziv mesta kranjske klobase, so pristojni arhitekti, urbanisti in urejevalci prostora že pripravili osnutek aneksa k Prešernovemu spomeniku pred po pesniku imenovanim gledališčem.
Monumentalni spomenik pred Prešernovim gledališčem je po temeljiti restavratorski obnovi »zaživel« v svoji stari slavi. »Mat'r, je dober. Taprav desc,« so bili enotnega mnenja mimoidoči, kljub temu pa se je večini zdelo, da našemu velikemu pesniku vendarle nekaj manjka. In so kranjski modreci različnih poklicev, glasbenih usmeritev in konfekcijskih številk razmišljali, razmišljali … in ničesar domislili. Nakar se pred dnevi pojavi hvale vredna ideja, naj Kranj poleg nazivov Prešernovo mesto, Univerzitetno mesto, mesto športa in podobno, dobi še nov naziv: Kranj, mesto Kranjske klobase. Kranjske kakopak z veliko začetnico. O ideji in z zanimivimi zgodovinsko in z aktualno podjetnostjo podkovanimi predlogi bodo o novem nazivu za gorenjsko prestolnico premlevali na seji kranjskega občinskega sveta prihodnji teden. Kljub temu da zadeva danes, ko to pišemo, še ni dorečena, bržkone jo bodo svetniki ob konkretnem prigrizku tudi z večjim veseljem dorekli, pa so pristojni arhitekti, urbanisti in urejevalci prostora že pripravili nov predlog združevanja nazivov Prešernovo mesto in mesto Kranjske klobase.
Mali brat vam tokrat ekskluzivno predstavljam osnutek aneksa k Prešernovemu spomeniku pred istoimenskim gledališčem v Kranju (glej fotografijo). Glede na to, da je bronasti pesnikov kip imel tako rekoč še »proste roke«, so se snovalci aneksa odločili, da polovičko kranjske klobase (odslej Kranjske klobase) namestijo kar pesniku v roke. Avtorji aneksa k spomeniku so že pripravili tudi računalniško simulacijo, kako bi bil kip videti. Menda bo klobasa narejena po vzorcu kranjske klobase, večkratne slovenske prvakinje, razlika bo le v tem, da ne bo mesena, ampak prav tako iz brona, a ustrezno obarvana v naravne barve klobase. Če dobro pogledate fotografijo, je prav klobasa tista, ki je še manjkala našemu Prešernu. Zdaj je popoln.
Menda se je nekoč Franc Jožef ustavil v gostilni blizu Kranja, kjer mu niso imeli ponuditi drugega kot navadno klobaso. Ko jo je pokusil, je navdušeno dejal: »To pa ni navadna, ampak Kranjska klobasa! (Kranjska z veliko začetnico)«. Prepričani smo, da bo kakšen novodobni cesar (beri predsednik ali pa vsaj lastnik kakšne velike korporacije) šel skozi Kranj mimo Prešernovega gledališča in dejal: »To pa ni navaden pesnik France, ampak je dohtar s klobaso.« A lahko dobim še malo senfa in dva kosa kruha zraven?