Praznika reformacije in spomina na mrtve
Konec tedna bo za dan daljši, za današnji državni praznik. Sledi mu 1. november, dan spomina na mrtve, skupaj z nedeljo se bodo prilegli dela prosti dnevi, s katerimi se končujejo tudi letošnje jesenske počitnice.
Kranj – Dan reformacije, 31. oktober, ki je v Sloveniji od leta 1992 državni praznik, praznujemo, ker je reformacija močno prispevala h kulturnemu razvoju in nacionalni zavesti Slovencev. Dala nam je prvo knjigo v slovenskem jeziku, Katekizem Primoža Trubarja.
Državni praznik in dela prost (letos sicer pride na soboto) je tudi 1. november, sekularizirana različica katoliškega praznika vseh svetih. Verniki se tega dne spominjajo vseh svetnikov, ki v preostalem letu nimajo svojega dne, naslednji dan, 2. november, pa je namenjen spominu vseh pokojnih oziroma vseh vernih duš. Vsi pa se tega dne spomnimo umrlih svojcev in jim v spomin in spoštovanje grobove še posebno slovesno okrasimo s cvetjem in prižigamo sveče. Zadnja leta se tudi na grobovih pozna, da se nam je življenjski standard poslabšal, vse manj je namreč razkošnih ikeban in več cenenega okrasja, sveč pa menda še vedno prižgemo več kot kjerkoli drugje. Ta praznik pa je tudi priložnost za druženje živih, družine, sorodnikov, prijateljev, s katerimi lahko užijemo proste dni in se veselimo življenja.
Oba praznika častimo tudi z uradnimi slovesnostmi, dan reformacije z državno proslavo, dan spomina na mrtve pa s komemoracijami ob spomenikih umrlih v vojnah in polaganji vencev na znane in na dolgo zamolčane grobove, letos še nekoliko pozorneje ob obeležjih prve svetovne vojne, saj zaznamujemo stoto obletnico njenega začetka.