Kolesar s skoraj dvesto zmagami
Grega Bole je prvič na kolesarski dirki zmagal pri dvanajstih letih. Od takrat je slavil že 197-krat. Na bližnjem svetovnem prvenstvu bo eden izmed glavnih adutov slovenske reprezentance.
Grega Bole, šestindvajsetletni kolesar iz Begunj na Gorenjskem, je najvišje uvrščeni slovenski kolesar na svetovni lestvici. »Vsi smo dobri, res pa je, da sem letos od Slovencev zmagal največjo dirko,« je Grega Bole odgovoril na vprašanje, ali se tudi počuti kot letos najboljši Slovenec v tem športu.
Njegova športna kariera pa se ni začela na kolesu. Najprej je bil hokejist. »Hokej sem začel trenirati pri šestih letih, ko sem hodil še v vrtec. Pri dvanajstih sem začel zraven še kolesariti, pri osemnajstih pa sem se odločil, da bom samo kolesar,« je pojasnil. Tudi kot hokejist je bil zelo uspešen in perspektiven. Bil je član reprezentanc, igral je tudi z Anžetom Kopitarjem. Hokej še vedno rad spremlja in igra. Je zvest navijač Acronija Jesenic. »Spomini na hokejsko kariero so lepi, ni mi pa žal, da sem izbral kolo. To je bila prava odločitev. Ne razmišljam, kaj bi bilo, če bi vztrajal v hokeju. Da sem se odločil za kolo, je bila razlog tudi poškodba. Leto in pol nisem smel igrati,« pravi Grega Bole.
Prvo kolesarsko zmago je dosegel že prvo leto v tem športu. Leta 1997 je slavil v Avstriji. Od takrat pa do danes se jih je nabralo neverjetnih 197. Natančno statistiko vodi njegov oče Sašo Bole: »Na začetku smo zmage šteli v klubu. Do mladincev je imel 152 zmag, naprej pa do 197, kolikor jih je sedaj. Beležil sem tudi vse treninge, koliko sva na dan naredila kilometrov, koliko je imel obratov na minuto, kakšne treninge je imel. Do njegovega dvajsetega leta sem bil z njim na kolesu, a od mladincev naprej mu večinoma nisem bil več konkurenčen.« Kolesarski začetki Grege Boleta so bili v blejskem klubu, nato je odšel v Rog, od tam v Savo, Adrio Mobil, prvič v tuji klub, Amica Chips Knauf, sedaj pa je član ekipe Lampre – ISD. »Trije avtomobili, avtobus, kamion, kombi. To je za do osem kolesarjev. Trije, štirje mehaniki, štirje maserji, dva šoferja in še kdo zraven. To ni primerljivo s slovenskimi klubi,« je opisal odpravo za na dirke te ProTour ekipe.
V svoji dosedanji karieri je imel že velikokrat smolo, z boleznijo tudi na začetku letošnje sezone. Odprlo se mu je od dirke Po Franciji, ki jo je končal kljub bronhitisu. »To je bil moj drugi Tour. Dirka tudi s kolesa zgleda kar nevarna, veliko je prerivanja, nervoze, posledica so padci. Je pa posebno doživetje. Vsak si želi voziti na Touru,« je izvrstni sprinter nekaj besed namenil največji kolesarski dirki. Krona izvrstnih nastopov po Touru je največja zmaga v karieri, ki jo je osvojil minuli mesec. Slavil je na klasiki za VN Zahodne Francije.
Letos ga čaka še eno veliko tekmovanje, svetovno prvenstvo, ki bo med 19. in 25. septembrom na Danskem. Tudi tam si želi čim boljše uvrstitve. »Ko zmagaš na takšni dirki, kot sem zmagal letos, so želje za naprej vedno visoke. Rad bi zmagal etapo na Touru, dobil kakšno klasiko v spomladanskem delu, biti svetovni prvak pa je že druga zgodba,« je spregovoril o svojih kolesarskih željah za prihodnost. Pogodbo z Lamprejem ima še za prihodnje leto. V ekipi je najboljši prijatelj z Danilom Hondom, za katerega pravi, da mu je dal že veliko nasvetov. Gotovo jih bo s pridom izkoristil tudi v prihodnjih letih, letos pa predvsem na svetovnem prvenstvu, na katerem bo eden izmed glavnih adutov slovenske reprezentance.