Gasilstvo nekoč v prenovljeni zbirki
V Tržiškem muzeju je na ogled prenovljena gasilska zbirka. Med drugim so razstavljeni ožgani kosi ostrešja Gustlnove hiše iz požara v Tržiču pred dvestotimi leti.
Tržič – Eden od zanimivih eksponatov, ki ima osrednje mesto v prenovljeni gasilski zbirki v Tržiškem muzeju, je gasilska brizgalna iz leta 1899, izdelana v Strojni tovarni in livarni v Ljubljani. »Črpalko smo dobili iz Loma pod Storžičem od tamkajšnjega prostovoljnega gasilskega društva. Z gasilsko brizgalno so pred 112 leti že kvalitetno prečrpavali in brizgali vodo za gašenje,« je povedal Boštjan Meglič, konservator restavrator tehniške dediščine v Tržiškem muzeju, ki je restavriral gasilsko brizgalno. Z nasveti mu je pomagal Tadej Brate, dober poznavalec zgodovine tehnike in tehniške dediščine pri nas. »V obnovo gasilske brizgalne smo vložili približno 1700 delovnih ur,« je dodal Meglič.
Prostor v Tržiškem muzeju je premajhen in preveč je tudi vlažen za postavitev prek štiri tisoč gasilskih eksponatov, dokumentov, kolikor jih sicer imajo v muzeju. Na ogled so stara angleška črpalka iz leta 1933, ki jo je uporabljalo tovarniško prostovoljno društvo v tovarni Runo in so jo izdelali v Watfordu v Angliji. Na ogled so tudi ročne pretočne gasilske črpalke, ročno gasilsko orodje in oprema, stare čelade, zaščitne kovinske polknice. »Takšne polknice vidimo na nekaterih stavbah še danes. So značilnost Tržiča, kot varnostni ukrep so jih začeli nameščati po velikem požaru z 29. na 30. marec pred dvestotimi leti,« je pojasnil Meglič. Iz tega požara so v muzeju razstavili ožgane kose ostrešja Gustlnove hiše. V zbirki je tudi častna sekira Josipa Dorniga, prvega moža društva Požarne brambe Tržič, ustanovljenega 1883.
Tržiški muzej je lokalnega pomena, Boštjan Meglič je povedal, da si prizadevajo, da bi dobil status državnega pomena: »Na leto si muzej ogleda od štiri do pet tisoč obiskovalcev. Če zraven prištejemo še vse, ki koristijo storitve muzeja – od fotodokumentacije, specialne knjižnice do galerijske dejavnosti in pomoči dijakom in študentom pri raziskovalnem delu - se ta številka povzpne na približno osem tisoč.« Nova zgodba pa se plete v Tržiškem muzeju tudi z opremljeno zobno ambulanto. Samo usedete se na starinski stol, pa boste podoživeli vso zgodbo, kako je bilo pri zobozdravniku nekoč …