Ohranili spomin na izgnance
Tržiški muzej gosti razstavo Izgnani iz domov 1941 - 1945. Ob odprtju so se spomnili na Tržičanko Anico Bedina.
Tržič – Ob 65-letnici vrnitve izgnancev med drugo svetovno vojno so gorenjski muzeji pripravili razstavo Izgnani iz domov 1941 – 1945. Po predstavitvah drugod na Gorenjskem jo gostijo v Tržiču od 25. novembra do konca leta 2010.
Direktorica Tržiškega muzeja Melanija Primožič je pohvalila sodelovanje gorenjskih muzejev pri ohranjanju spomina na izgnance. Eden od šestih panojev predstavlja Tržičanko Anico Bedina, po kateri se je ohranil originalni dnevnik iz izgnanstva. Kot je dejala zgodovinarka Dora Košak, ki je pripravila tržiški pano, se bo njena zgodba gotovo najbolj dotaknila domačinov. Gre le za delček žalostnih usod izgnancev, ki se morajo ohraniti za bodoče rodove. Sama ni poznala tržiške izgnanke, a je hvaležna družini, da je zaupala muzeju dragoceno gradivo. Odprtja razstave sta se udeležili tudi hčerki Anice Bedina Andreja Primožič in Joži (Jola) Matič. Slednja se je zahvalila organizatorjem in obiskovalcem, ki jih zanima mamina zgodba. Ob maminih pripovedih sta podoživljali, kar je zapisano v dnevniku, pismih in drugem gradivu. Na panoju piše, da so družino dimnikarja Franca Bedina izselili aprila 1942 v taborišče Goričane, od tam v Nemčijo in nato v samostan Poxau na Tirolskem. Anico je najbolj prizadela ločitev od starejše sestre Hilde in njenih otrok. Bedinovi so se julija 1945 vrnili domov. Anica se je poročila z Jožetom Hočevarjem in si ustvarila družino. Umrla je pred osmimi leti, njen mož pa leto zatem.
Razstavo je odprl tržiški župan Borut Sajovic. Poudaril je, da taki dogodki ohranjajo tržiško izročilo in podobe duš mesta. Slovesnost je s pesmijo obogatil moški pevski zbor Društva upokojencev Tržič, ki ga vodi Stane Bitežnik.