Zvone Šeruga s poglavarjem Džalijem (Foto: arhiv Zvoneta Šeruge)

Z Zvonetom nazaj v Afriko

Ob okrogli polstoletnici si človek lahko želi marsikaj, eden naših najbolj znanih svetovnih popotnikov Zvone Šeruga pa si je po skoraj dveh desetletjih spet zaželel potovanja z motorjem v Afriko.

Ljubljana - »Poznam take, ki ob srečanju z Abrahamom razmišljajo, da je čas, da si privoščijo nov televizor ali računalnik, jaz pa sem si preprosto zaželel spet usesti se na motor in nadaljevati pot po Afriki. Kar nekaj časa se je nabiral ta »dolg«, ki mi je ostal izpred devetnajstih let, ko sva morala z Romano v Keniji končati poročno popotovanje po Afriki, saj so naju ustavile vojne in zaprte meje. Iz skromne ideje pa je zrasel resen popotniški projekt s snemanjem potopisnih dokumentarcev, predvsem pa na pot nisem šel sam, ampak so me na vsakem delu spremljala moja tri najljubša dekleta, 16-letna hčerka Kaja, žena Romana in že pri dvaindvajsetih letih preverjena popotnica Neja, za tri tedne pa se nam je pridružil še snemalec Blaž Ocvirk,« je te dni, ponosen tudi na izid svoje osme knjige, ki ji je dal preprost naslov Nazaj v Afriko (in jo izdal v samozaložbi), razlagal Zvone Šeruga, ki je za 111 dni dolgo pot za testno vožnjo dobil motor znamke BMW GS Adventure. Kot pravi, krasen motor, ki pa ni zdržal afriških razmer in obremenitev, tako da je na severu Kenije obstal sredi puščave z uničeno sklopko. Tako je bil prisiljen v Nairobi potovati s kamionom. Seveda ni manjkalo težav z monsuni, neprevoznimi cestami in odplavljenimi mostovi, tako da padcev z motorjem kmalu sploh ni več štel.

»K sreči me je reševalo nekaj malega sreče in poln žakelj izkušenj,« pojasnjuje Zvone, žena Romana, sicer urednica Nedela, pa dodaja: »Ne zdi se mi čudno, da me marsikdo vpraša, zakaj hodim z motorjem v odročne kraje, ko bi vendarle lahko udobneje preživela dopust. Toda toplo posteljo in polno mizo imamo doma, na potovanjih pa vedno doživimo kaj novega. In to kljub dejstvu, da sva z Zvonetom videla že veliko sveta, ki pa se večinoma hitro spreminja. Afrika pa po skoraj dvajsetih letih ostaja enaka, a še vedno zanimiva.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 9. maj 2019 / 12:17

Manj najemov, nižje cene

Najemni trg poslovnih nepremičnin se je lani še naprej ohlajal, kar je bilo zaradi pomanjkanja novogradenj v večjih mestih tudi pričakovano. Povprečna cena najemnin se je znižala – tudi v Kranju.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / nedelja, 26. januar 2020 / 22:57

Lani spet čez mejo devetsto točk

Indeks Ljubljanske borze SBI TOP je lani po devetih letih spet presegel vrednost devetsto točk. V primerjavi z letom prej se je zvišal za petnajst odstotkov.

GG Plus / nedelja, 26. januar 2020 / 22:52

Zgodila se je Barcelona

Petra Horvat je doma iz Spodnjih Gorij, a zadnja tri leta živi in dela v Barceloni. Domov se vrača vsakič, ko imajo v Barceloni »počitnice«. Ker je učiteljica plesa, ji delo to dopušča. V Sloveniji pr...

Gorenja vas-Poljane / nedelja, 26. januar 2020 / 22:49

Razpis za izbiro izvajalca

Težko pričakovana obnova prvega odseka na cesti Trebija–Sovodenj, ki so jo napovedovali že za konec leta 2018, naj bi se po pričakovanjih začela letos jeseni.

Bohinj / nedelja, 26. januar 2020 / 22:42

Želijo si Bohinj brez pločevine

V Bohinju si bodo tudi letos prizadevali, da čim več avtomobilov spravijo stran od jezerske sklede in obiskovalcem omogočijo obisk Bohinja z javnimi prevoznimi sredstvi.

Kamnik / nedelja, 26. januar 2020 / 22:41

Poostren nadzor nad ekološkimi otoki

Kamnik – Občina Kamnik in občinski koncesionar za ravnanje z odpadki ugotavljata, da na območju občine Kamnik prihaja do vse bolj pogostega onesnaževanja ekoloških otokov, kjer se zbirajo zgolj loč...