Sočno in kislo jabolko na dan odžene zdravnika stran.

Hruške, jabuke, slive ...

´Hruške, jabuke, slive, mene voli Ive, a ja Ive neču za drugim umreču ...´ Ste tudi vi na poti v šolo kdaj prepevali to ljudsko pesem in grizljali kakšnega od teh slastnih poznopoletnih sadežev? Otroci naj se le posladkajo s hruškami, jabolki in slivami, ki bodo še izboljšali njihovo že tako odlično počutje na pragu novega šolskega leta. Napolnili jih bodo z energijo in jim uredili glavo in prebavo ... Enak vpliv bodo imeli tudi na odrasle.

»Jabuke«

Jabolko (Malus domestica) je z vitamini, minerali in drugimi pomembnimi sestavinami eno najbolj bogato obdarjenih sadežev, zato je prava izbira za otroke vseh starosti. V obliki rahlo ogrete jabolčne kaše ga celo dojenčkom ponujamo za prvi grižljaj. Jabolko nas mimogrede napolni z vitamini A, C in vitamini skupine B. A vedeti moramo, da toplotno obdelana jabolka v primerjavi s svežimi vsebujejo le še slabo polovico vitamina C. Poleg tega sveže jabolko z lupino vsebuje še flavonoide in karotenoide, ki so naravni antioksidanti. V jabolku je cela vrsta mineralnih snovi, kot so kalij, fosfor, natrij, kalcij, magnezij, železo, jod in drugi. Voda v plodovih ima visoko higiensko vrednost in nas odžeja, sladkorji pa so pomembni kot odličen vir energije. Jabolko uravnava maščobe in sladkor v krvi, krepi kosti, dlesni in zobovje ter kot antioksidant poskrbi, da človek ne »zarjavi«. Seveda to še zdaleč ni vse. A o jabolku in njegovi zdravilnosti tako vsi že vse vemo, zato se raje posvetimo njegovima sladkima prijateljicama z domačega vrta.

Hruške

Hruške (Pyrus communis) so nasprotno od kislih jabolk sladke, sočne in vsebujejo veliko vode. So eno najboljših sadežev za otroke, saj so polne hranljivih snovi, ne vsebujejo nasičenih maščob in so zaradi velike vsebnosti vode lahko prebavljive. Zelo bogate so s kalijem, ki iz telesa odvaja vodo in ohranja normalen krvni tlak, fosforjem, ki je pomemben za pravilno delovanje srca in ledvic, in kalcijem, ki igra pomembno vlogo pri gradnji kosti in zob. Nekoliko manj se lahko pohvalijo z železom, ki, kot vemo, preprečuje slabokrvnost. Od vitaminov so v hruški bogato zastopani vitamini C, A, B1 in B2, folna kislina, ki spodbuja nastajanje krvi, in vitamin E. Vitamin A je med drugim pomemben za razvoj kosti, odpornost proti okužbam in za razmnoževanje. Preprečuje tudi lomljenje las in nohtov ter koristi pri odpravljanju mozoljev in aken. Vitaminu E rečejo tudi »vitamin plodnosti«, saj uravnava delovanje spolnih žlez. Vitamin B1 oz. tiamin sodeluje pri prebavi ter skrbi za normalno delovanje živčnega sistema, mišic in srca. Vitamin B2, znan tudi kot riboflavin, je potreben za zdravo kožo, lase in nohte. Hruške slovijo po tem, da odpravljajo tako drisko kot zaprtje. Pomagajo tudi vsem, ki jim preglavice povzroča napihnjen trebuh. Dobrodejne in pomirjujoče so za naše živčevje, srce in ožilje. Preprečujejo vnetja, zlasti ledvic, in zdravijo črevesje.

Slive

Čeravno že vrabci na strehi čivkajo, da moramo biti pri uživanju sliv (Prunus domestica) zmerni, sicer si bomo nakopali prebavne težave, naj to ne pomeni, da se slivam povsem odpovemo. Ti sladki modri sadeži naj bi namreč vsebovali veliko, če ne celo največ antioksidantov, zavidljive količine beta karotena, vitaminov skupine B, vitaminov C in K. Slive so obdarjene tudi z železom, fosforjem, kalijem, bakrom in cinkom. Še bolj kot sveže se z vitamini in minerali lahko pohvalijo suhe slive. Slednje naj bi vsebovale skoraj dvakrat več vitamina A, skoraj desetkrat več vitamina K, tri- do petkrat več beta karotena, šestkrat več luteina, No, edino vitamina C naj bi sveža in suha sliva vsebovali približno enako. Fenoli, ki delujejo antioksidativno, odstranjujejo škodljive kisikove proste radikale in tako pomagajo pri ohranjanju možganskih membran in sten krvnih žil ter prispevajo k učinkovitejši absorpciji železa. Slive pomagajo neješčim otrokom in odraslim. Kuhane v obliki kompota naj bi delale čudeže tudi pri ljudeh, ki imajo hud odpor do hrane. Pektinske snovi, ki jih slive vsebujejo, mehčajo blato in olajšajo iztrebljanje. Proti zaprtju jemo kompot iz suhih sliv ali pa jemo suhe slive večkrat na dan.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 1. julij 2013 / 10:53

Izsilila prednost tovornemu vozilu

Škofja Loka - V četrtek okoli 5.30 se je v semaforiziranem križišču za Poljansko dolino v Škofji Loki zgodila huda prometna nesreča z osebnim in tovornim vozilom, v kateri se je huje ranil...

Objavljeno na isti dan


Mularija / sreda, 14. oktober 2009 / 07:00

Izkupiček teka za dvigalo

S humanitarnim Čopkovim tekom so na OŠ Orehek zbrali 1.500 evrov za dvižno ploščad, ki jo želijo namestiti v starem delu šole.

Kultura / sreda, 14. oktober 2009 / 07:00

Med gorami in Mediteranom

Tri osrednje kranjske galerije od četrtka naprej gostijo več kot sto del 35 likovnikov iz Slovenije in tujine. Kakovosten izbor del na 8. bienalu risbe in slike Alpe-Jadran.

Gospodarstvo / sreda, 14. oktober 2009 / 07:00

GZS: izhoda iz krize še ni

Na GZS so prepričani, da nas v Sloveniji prave posledice gospodarske krize še čakajo. Gorenjsko gospodarstvo pa še naprej nazaduje tudi v slovenskem merilu.

Slovenija / sreda, 14. oktober 2009 / 07:00

Med najboljšimi tudi Grajsko kopališče

Ljubljana - V okviru radijske oddaje Dobro jutro, Slovenija so tudi letos izbirali najboljša slovenska kopališča. Mednja se je uvrstilo Grajsko kopališče na Bledu, ki je zmagalo...

Kranj / sreda, 14. oktober 2009 / 07:00

Krajevnih skupnosti je preveč

Kranjski svetniki niso podprli pobude krajanov Mlake za ustanovitev samostojne KS Mlaka, češ da jih je že preveč, na Mlaki pa poudarjajo, da s tem kršijo zakon.