Table napoved mirne prihodnosti
Torkove postavitve prve dvojezične krajevne table v Železni Kapli so se poleg visokih predstavnikov Avstrije udeležili tudi predsednik slovenske vlade Borut Pahor in župani nekaterih obmejnih občin iz Slovenije.
Po dopoldanski slovesnosti v koroškem deželnem zboru, kjer hranijo znameniti knežji kamen, so zgodaj popoldne v Železni Kapli, kjer sicer že stoji dobrih deset dvojezičnih krajevnih napisov in tabel, postavili prvo dvojezično tablo od skupno enainsedemdesetih, kolikor jih določa novi zakon o narodnih skupnostih, sprejet na osnovi dogovora med zvezno in deželno vlado ter zastopniki Slovencev na Koroškem 26. aprila v Celovcu. Ta tabla je zaradi dolgega imena kraja največja med vsemi, postavljena pa je v najjužnejši koroški občini. Postavitev table v bližini stare železniške postaje (v Železno Kaplo je nekdaj vozil vlak – op. p.) je bila prvovrsten politični dogodek in praznik, ki se ga je udeležilo veliko prebivalcev Kaple in okoliških krajev. Postavitve table (dobro uro kasneje so jo postavili še v bližnji Žitari vasi) so se udeležili avstrijski zvezni kancler Werner Fayman, minister za okolje Nikolaus Berlakovich, sicer gradiščanski Hrvat, in državni sekretar Josef Ostermayer, ki je usklajeval pogovore o merilih in številu novih tabel. Koroško deželno delegacijo je vodil glavar Gerhard Doerfler, za katerega je dogovor o tablah uspeh, ki ga bo zapisal v zgodovino koroške politike, in je v tem oziru že zasenčil predhodnika, pokojnega glavarja Joerga Haiderja. Med gosti so bili predsedniki osrednjih organizacij Slovencev na Koroškem Valentin Inzko, Marjan Šturm in Bernard Sadovnik. Iz Slovenije so prišli predsednik vlade Borut Pahor, minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjan Žekš in župani Preddvora, Luč, Ljubnega ob Savinji, Jezerskega, Bleda in Črne Miran Zadnikar, Ciril Rosc, Franjo Naraločnik, Jure Markič, Janez Fajfar in Romana Lesjak.
Vsi govorniki, med katerimi je bil najbolj čustven župan Železne Kaple, Slovenec Franc Jožef Smrtnik, so poudarjali, da je postavitev novih dvojezičnih tabel (postavljene bodo do konca avgusta) pomemben dogodek za Koroško in Avstrijo, saj je z njim konec 56-letnih prepirov in sovražnosti, ki so se razvnemale zaradi nespoštovanja pravice Slovencev do napisov v njihovem jeziku in do njegove uporabe v javnosti, netile so pa tudi spore med Slovenijo in Avstrijo. To je sicer konec nekega obdobja, obenem pa začetek novega in mirnejšega, v katerem bo čas za utrditev sožitja v deželi in za popravo pomanjkljivosti v tem zakonu, posebej pri pravici do uporabe slovenščine, in za širitev dvojezičnosti, če bo taka volja ljudi posameznega kraja. Ljudje, ki so sodelovali pri dogovarjanju, so imeli veliko poguma. Predsednik slovenske vlade Borut Pahor pa je v govoru poudaril, da bo Slovenija še naprej skrbela za zaščito pravic Slovencev na Koroškem.