![](/images/20110818/308189996-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Obnovili pozabljeni vodnjak
Vaški vodnjak na Hotavljah po pol stoletja znova sije v originalni podobi. "Čeprav vodnjak nima več takšnega pomena kot včasih, pa voda in vodnjak združujeta," je ob odprtju povedal župnik Gregor Luštrek.
Hotavlje – Vaščani Hotavelj imajo že štirideset let navado, da se bo prazniku zavetnika sv. Lovrenca na Semanji dan ob zvokih godcev zberejo na domačem, vaškem druženju. »Rezultat druženja je tudi naše skupno delo, danes odpiramo obnovljen vaški vodnjak, ki so ga nehali uporabljati pred petdesetimi leti,« je na prireditvi pojasnil Roman Demšar. Mimogrede, zgornji del tega vodnjaka je danes na grajskem vrtu Loškega gradu, a obiskovalcem neviden.
Obnovljeni vodnjak je plod sodelovanja Hotaveljčanov, finančno pa sta ga podprla Občina Gorenja vas-Poljane in Heliosov sklad za ohranjanje čistih slovenskih voda. »Obnovljeni vodnjak ali vaško štirno na vitel so vaščani več hiš v zgornjih Hotavljah uporabljali vsaj tristo let, z gradnjo vodovoda pa je izgubil svoj pomen. Za obnovo smo se odločili lansko jesen,« je povedala koordinatorica obnove Alenka Pivk.
Jeseni so zbrali vse potrebne podatke za avtentično postavitev replike vodnjaka in ga v zadnjih dveh mesecih tudi izdelali na tradicionalni način. Največ težav jim je povzročala izdelava lesenega kolesa, ki so ga izdelali iz treh ukrivljenih delov. Ves nadzemni del je lesen, tudi žeblji, le kritina je slamnata. Ker mojstrov za prekrivanje s slamo na Poljanskem ni več, so ga 'uvozili' iz Prekmurja. »Na ta način smo dobili novo točko za srečevanja in pogovor, tudi novo turistično zanimivost kraja. Upam, da se čim večkrat dobimo ob vodnjaku,« je zbrane nagovorila Pivkova.
Domačinom je za novo pridobitev in skrbno urejanje kraja in negovanje tradicije čestital domači župan Milan Čadež, nad nekoliko posebnim vodnjakom (vrhnji del je, za razliko od vseh 71 vodnjakov, ki so jih obnovili v zadnjih 13 letih, povsem lesen) pa sta bila navdušena tudi Andreja Roš, vodja projektov pri Heliosu, in Mitja Bricelj iz okoljskega ministrstva.
Že dan prej so domačini na Semanji dan pripravili veseloigro v domačem, poljanskem narečju z naslovom Semanji dan in podnaslovom Hotavelci v nebesih. »Znova smo se spomnili naših preminulih občanov, ki smo jih imeli radi in se jih radi spominjamo. Od zgoraj so nas spremljali, kako se pripravljamo na naš praznik in nič kaj dobro se niso počutili, saj bi bili rajši z nami,« je o igri povedal scenarist in režiser Roman Demšar. Tako so obudili spomin na Šubcovega Janeza, Maticovga Korlna, Slajkorjevega Poldeta, Podobarjevega Toneta in drugih, v drugem delu pa prikazali še malce novejšega življenja na Hotavljah. Igro si je ogledalo 1500 gledalcev, ki so razbrali letošnje sporočilo igre: »Pravi Hotaveljc mora biti za semanji dan, največji praznik vasi, doma.« Oba dneva so zaključili z veselico.