Nostalgija po Spielbergu
Sestavljanje družine: mladina v filmu Super 8 snema nizkoproračunsko grozljivko, kateri pobegla pošast močno zviša produkcijsko vrednost.
Filmu Super 8 se pozna, da ga je produciral veliki Steven Spielberg, za čigar večino filmov je značilna necela, ogrožena družina, ki jo skuša Spielberg znova sestaviti – od filmov Teksaški ekspres, Bližnja srečanja tretje vrste, Imperij sonca, Poročilo manjšine, Ujemi me, če moreš, Vojna svetov pa do iskanja očeta Indiane Jonesa ter Reševanje vojaka Ryana. Nepopolno družino spraviti v celoto je bil imperativ teh filmov. In Spielberg je uporabil vsa filmska sredstva, da bi pri tem uspel.
Filmski navdušenci pa so tudi otroci v filmu Super 8 (igrajo jih Joel Courtney, Elle Fanning, Riley Griffiths ...), ki snemajo svoj film, malo grozljivko, s katero želijo sodelovati na lokalnem festivalu filmov, posnetih na osemmilimetrski trak. Snemanje prizora na železniški postaji pa jih potegne v cono somraka, saj jih začne ogrožati pošast, ki pobegne z iztirjenega vlaka. Toda tako kot v kultni seriji Skrivnostni otok, katere avtor je J. J. Abrams, režiser filma Super 8, se tudi tu kmalu izkaže, da ni nič tako, kot se zdi na prvi pogled. V duhu Spielbergovih filmov pošast namreč ni zgolj predator, temveč ubežnica pred Zakonom, žrtev hladnovojne paranoje vojske, ki na njej izvaja mučne eksperimente. Vojska je bolj srhljiva od same pošasti, ki se, tako kot E.T., želi le vrniti domov.
Film Super 8 je poklon Spielbergovemu cinefilskemu entuziazmu ter obenem poskus sestaviti družino mladega protagonista, ki mu na začetku filma v tovarniški nesreči umre mati. Prav z vztrajnostjo snemanja namreč uspe otrokom sestaviti svoj film, Abramsu pa rehabilitirati družinske odnose, pa čeprav brez matere. Film se dogaja leta 1979, torej ob koncu obdobja, ko je bil pobeg iz lovk tehnokratskega neoliberalnega kapitalizma še možen, pa četudi z vesoljsko ladjo daleč v vesolje. Vrnitev domov je še obstajala. Naslednji dan so se začela osemdeseta.
Ocena: 4/5