"Štosman, kela in vaservaga"
"Zidar mora biti dober poslušalec, da lahko skozi pogovor ugotovi, kaj ljudje želijo. Odlikujejo ga delovne navade, točnost, kvaliteta in občutek za estetiko," pravi zidarski mojster Zdravko Zubak.
Škofja Loka – Na Gorenjskem kot tudi drugod po Sloveniji na trgu delovne sile primanjkuje zidarjev. Zavod za zaposlovanje Republike Slovenije, območna služba Kranj, je v zadnjih letih zidarje uvrstil na seznam deficitarnih poklicev.
"Zidar sem dvajset let in zelo sem hvaležen, da sem imel v življenju priložnost spoznati ta poklic. Dela je veliko, saj je dobrih zidarjev zelo malo. Od tega se lahko živi krasno," pove Zdravko Zubak iz Škofje Loke, ki na dan dela od osem do dvanajst ur. Na gradbišče je prvič stopil že pri štirinajstih letih. To je bilo njegovo počitniško delo. In še danes ga spremljajo orodja, kot je "štosman" ali poravnalnik za izravnavo estrihov, "kela" ali zidarska žlica za ometavanje grobe izravnalne malte, kladivo, "vaservaga" oziroma vodna libela za izravnavo horizontalnih in vertikalnih linij in druga. "Zjutraj najprej naredimo plan za čez dan, nabavimo potrebne surovine in pomožne materiale, ki jih potrebujemo, pripravimo orodja in delovne stroje. Potem to dostavimo do objekta in raznosimo na točno določena mesta, kjer bomo delali," začetek delovnega dne opisuje Zdravko Zubak. Svoje delo zidarji opravljajo v različnih vremenskih razmerah: na vetru, prepihu, mrazu, v dežju, na soncu in vročini. Tudi v zaprtih prostorih, na delovnih odrih in v gradbenih jamah.
Zubak pove, da je poklic včasih adrenalinski, še posebej, ko se opravljajo dela na višini ali na odrih. Vseskozi pa morajo ljudje v tem poklicu skrbeti za varnost: "Pozorni moramo biti na elektro inštalacije, saj neprestano delamo s stroji. Osnovna prva pomoč mora biti vedno pri roki. Uporabljamo zaščitna sredstva proti prahu in hrupu. Pomembne so tudi zaščitne hlače z naramnicami, da je zaščiten križni predel, saj se dosti sklanjamo."
Največ naročil je ravno v poletnem času. "Dela je pozimi manj, tako imamo lahko nekaj več časa zase. Pozimi delamo znotraj zgradb, na primer predelne stene, keramiko, omete, vzidavo vrat in estrihe," pove Zubak.
Na vprašanje, zakaj toliko delavcev v gradbeništvu žvižga za vsako žensko, ki gre mimo mesta, kjer delajo, Zubak malo za šalo, malo za res, odgovori: "Tisti, ki žvižga, želi vzbuditi pozornost pri sodelavcih in pokazati, da je pač heroj, ki si je drznil žvižgati."