Dež in mraz vpliva na obisk v gorenjskih kampih, saj gosti hitro pobegnejo v toplejše kraje, kar je prednost platnenih ´hiš´. (Foto: Gorazd Kavčič)

Dež hitro odžene goste kampov

Turisti se v gorenjske kampe letos znova vračajo, v zadnjem tednu pa sta jih veliko pregnala dež in mraz.

Kranj – V zadnjem tednu so Gorenjsko in Slovenijo zajele nizke temperature, kakršnih že vrsto let julija nismo doživeli, na Kredarici je zapadlo tudi nekaj snega. Kako obilno deževje in nizke temperature, ki bolj spominjajo na zgodnjo pomlad ali pozno jesen, vplivajo na obisk gostov v gorenjskih kampih? »Od prejšnjega petka beležimo upad gostov glede na isto obdobje v lanskem letu, sicer pa smo imeli vseskozi večji obisk,« pravi Renata Cerkovnik iz Kampa Danica.

Veliko gostov je odšlo predvsem v nedeljo, ko so jutranje temperature padle na dobrih deset stopinj Celzija, skupno pa so v kampu v Bohinjski Bistrici v zadnjem tednu gostili za tretjino manj gostov kot prej. »Ob slabem vremenu v kampu ostane le nekaj gostov,« pravi Ana Voga iz campinga Kamne na Dovjem in doda še: »Slabo vreme je hujše kot vojska, še v najbolj vročih dneh pa so vremenarji govorili o možnostih padavin, zato so hitro uhajali gosti, ki so se ustavili pri nas.« Tudi iz tega kampa sta odšli dve tretjini gostov, ki se sicer v vročih dneh radi ustavijo – pod gorami je poleti tu osvežujoče, temperature ponoči pa optimalne. A kaj ko ob mrazu gosti uidejo proti morju.

Manj odpovedi so beležili v Kampu Šobec, o razlogih, čeprav gre najverjetneje za vremenske vplive, pa Sašo Gašperin ne želi ugibati: »Ob slabem vremenu imamo letos na dan od deset do 15 odpovedi rezervacij, vendar nam je skupno uspelo zadržati čez tisoč gostov od načrtovanih 1300. V nedeljo, ko je bilo najbolj mrzlo, je odšlo 350 gostov.« Do sredine meseca, ko je bilo na Gorenjskem lepo in vroče, so poslovali tudi do petino bolje kot lani, če se bo vreme še naprej kisalo, pa bi bili lahko ti rezultati komaj kaj višji od lanskih. V preteklih dveh letih je na obisk bolj kot vreme vplivala gospodarska kriza.

»Upam, da se bo vreme popravilo, čeprav rezultati niso takoj vidni, pa je pred nami še velik del sezone,« dodaja Gašperlin. Kamp Šobec je sicer nekoliko specifičen, saj nizozemska agencija pri njih trži več šotorov in animacijski program, gosti pa kljub dežju in mrazu ne morejo pobegniti. Ostanejo tudi gosti, ki so rezervirali zadnji hit – lesene hišice, ki so ogrevane, zato jim mraz ne pride prehitro do živega. Slabo vreme pa ni vplivalo na obisk v campu Smlednik v Dragočajni. »Minuli konec tedna smo imeli polno kljub nizkim temperaturam, sicer pa je sezona povprečna,« razloži Jaka Mišmaš. Gostov je sicer podobno število kot lani, ko jih je zdesetkala kriza. Tudi v nedeljo je bilo nekoliko nižje na Gorenjskem bolj toplo, kot v prej omenjenih kampih.

Cerkovnikova nam je povedala še, da so velikokrat dovolj že oblaki, pa se gosti umaknejo v bolj tople kraje, Gašperin pa, da je dovolj, da tujci na vremenskih kartah vidijo narisano kapljo dežja: »In jih ni k nam. Ampak ne vedo, da večinoma dežuje le pol ure na dan, potem pa znova sije sonce. Žal.«

»Na nedavnih Blejskih dnevih, ki smo jih izpeljali kljub dežju, se je pokazalo, da slabo vreme bolj moti domačine kot tujce. Tuji gostje enostavno vzamejo dežnik, oblečejo jakno in pridejo na prireditev,« je o tem, kako slabo vreme vpliva na obisk Bleda, dejala Eva Štravs Podlogar, direktorica Turizma Bled. Dejstvo pa je, je dodala, da ima vreme vsekakor vpliv na uspešnost sezone. Danes namreč veliko gostov enostavno pogleda vremenska napoved na internetu in v primeru daljšega obdobja dežja enostavno odpove rezervacijo … Vreme močno vpliva tudi na obisk gora, je povedal direktor Triglavskega narodnega parka Martin Šolar. Če so bili v začetku julija ob vročem vremenu presenečeni nad velikim številom obiskovalcev gora, pa v zadnjih dneh opažajo, da se gostje namesto za hribe raje odločajo za ogled muzejev in obiske mest, je povedal Šolar. Kljub temu vrhunec planinske sezone še pričakujejo, največ obiskovalcev gora pričakujejo od konca julija do 20. avgusta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 20. julij 2018 / 09:48

V prometni nesreči v Kokri umrl motorist

Kokra – V včerajšnji prometni nesreči v Kokri na cesti Preddvor-Jezersko je umrl motorist, so sporočili s Policijske uprave Kranj. Nekaj po 20. uri je zaradi neprilagojene hitrosti izgubil nadzor n...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 9. julij 2015 / 15:53

Hvala za pravljično poroko!

Poročila sta se Ana Devayani Kersnik in Jernej Žvab. Civilni del poroke je bil v Preddvoru, cerkveni v Mojstrani, očka in mamico pa je na poroki spremljal tudi njun Jaka.

Gospodarstvo / četrtek, 9. julij 2015 / 15:41

Minister verjame v Peko

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je v petek obiskal Tržič, kjer je z lokalnimi in regijskimi gospodarstveniki beseda tekla o aktualnih izzivih pa tudi problemih v gospo...

Nasveti / četrtek, 9. julij 2015 / 15:35

Jogurtova torta v skledi

Jogurtova torta je edina sladica, po kateri v poletnih dneh raje posežem kot po sladoledu. Prepriča me predvsem s svojo osvežilno močjo in lahko prebavljivostjo. Že sama priprava je zabavna, saj jo...

Kronika / četrtek, 9. julij 2015 / 14:54

Pogojna kazen za cukanje učenca

Na Okrožnem sodišču v Kranju se je končalo ponovljeno sojenje cerkljanski učiteljici Lilijani Skubic, obtoženi surovega ravnanja z učencem. Prvič oproščena, tokrat pogojno tri mesece zapora.

Rekreacija / četrtek, 9. julij 2015 / 14:20

Turizem smo Gorenjci, 6. del

»Nisi še slišal za Zeleno kartico gosta Gorenjske? Sram naj te bo!« Ponižno sem poslušal gospoda Janeza, ki mi je pridigal po ugotovitvi, da jaz kot raziskovalec turizma na Gorenjskem pojm...