Macuh in Bec med tarokiranjem (Foto: Gorazd Kavčič)

Tarok, telovadba za možgane

Radovljičana Andrej Anderle in Slavko Bec ter Leščan Janko Macuh so trije med kakimi dvajsetimi strastnimi igralci taroka, ki jih kopalci vse poletje lahko opazujejo med igro v bifeju na radovljiškem kopališču. Malokdo pa ve, da so bili lani pokalni prvaki Slovenije v taroku.

Letos je za njimi že enajst od osemnajstih turnirjev, ki jih organizira Tarok zveza Slovenije in se jih redno ali občasno udeležuje okoli tisoč igralcev iz vse Slovenije. Redno, pravi štiridesetletni Andrej Anderle, jih na tekmovanja hodi okoli dvesto, igrajo pa na kakih šestdesetih mizah, vsak z vsakim, ure in ure v popolni tišini.

»Tarok smo kot otroci igrali vsi, mi trije pa smo v okviru Tarok kluba Merkur organizirano začeli pred osmimi leti,« pojasnjuje Andrej Anderle, najmlajši od trojice, v kateri sta tudi upokojenca Slavko Bec in Janko Macuh. Dobivajo se na balinišču v Lescah, poleti pa na radovljiškem bazenu, kjer – resnici na ljubo – ne plavajo prav pogosto. Sedijo za mizo in igrajo tarok, vsaj po tri ure na dan. »Včasih trije, včasih štirje,« pravi Anderle. »Zadnji da za rundo.«

Na turnirjih je drugače, ta naporna tekmovanja potekajo po ves dan, soigralci se po petkrat zamenjajo. Najboljši je tisti, ki največkrat zmaga. Aktualni rezultati so objavljeni na spletnih straneh Tarok zveze Slovenije.

»Seveda gre pri našem igranju v glavnem za veselje do druženja, a po nekaj letih rednega srečevanja smo se odločili, da vendarle poskusimo tudi na tekmovanjih,« pojasnjujejo »športni« vidik taroka. Turnirji potekajo po vsej Sloveniji, največ pa v okolici Ljubljane in na Štajerskem. Štajerci, pravijo Anderle, Bec in Macuh, so tudi najbolj strastni igralci. Tekmovalci s seboj na turnir prinesejo svinčnik in karte – starim in oguljenim pravijo špeh – sicer pa Slavko Bec pravi, da je karta pač karta, ne glede na to, kakšna je njena zadnja stran in kdaj je bila kupljena; tu ni nobene velike filozofije. »Sedeš za mizo in odigraš. Tempo je odvisen od igralcev.« Nekateri so zelo hitri, pove, drugi – predvsem upokojenci, dodaja z nasmeškom – igrajo bolj počasi. Med igro je stroga tišina, v dvorani so sodniki in pravila, ki se jih je treba držati. Imajo kodeks obnašanja in kazen za tiste, ki ga ne upoštevajo. Tudi gledalci pridejo, odprtja turnirjev so slovesna.

Zbranost, natančnost in sreča, pa zmožnost sproti slediti igri, zelo dober spomin in sposobnost predvidevanja so karakteristike, značilne za dobre igralce. »Gre v bistvu za trening spomina, tarok je nekakšna 'fiskultura' za možgane, ki ti pomaga, da ne zakrniš. Je miselna igra, v kateri potrebuješ še marsikaj drugega kot srečo,« pravijo. »Ure in ure mirno skoncentrirano sedimo. Že za to je treba imeti kondicijo, sicer pa moraš znati igrati tako s slabimi kot z dobrimi kartami. Kajti zgodi se lahko, da imaš takšne, slabe karte, ves dan. In nič ne moreš za to,« malce vdano v usodo pravi Macuh.

Na turnirje jih vleče »vonj« po zmagi in samopotrditvi. »Če pridem domov z medaljo, smo vsi veseli. Pozabimo, da se bodo podražili kruh, mleko in meso, na koalicije in referendume … Sicer pa je glavno veselje do druženja – če tega ni, je vse skupaj brez smisla,« razlaga Bec.

Žensk je med igralci bolj malo, le kakih deset odstotkov. »Ne vem zakaj, bistvenih razlik ni. Najbrž je ženskam težje vzeti si čas za igranje, ker imajo več dela z družino, čeprav včasih skupaj igrajo celo zakonci. Pa spet predvsem starejši, mladih je med nami bolj malo,« pojasnjuje Andrej Anderle, ki taroka že uči svojega 13–letnega sina.

Na vprašanje, ali jih kaj skrbi tisti ljudski rek, da kvartopirci ne bodo videli nebeškega kraljestva, pa v en glas zatrjujejo: »Mi pravimo, da ga ne bomo videli zato, ker ga imamo že zdaj, tu, na zemlji.«

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 20. julij 2018 / 11:36

Peter Prevc znova operiran, reprezentanca v Wisli

Kranj – Smučarski skakalec Peter Prevc je minulo sredo ponovno prestal poseg na levem gležnju, ki mu je prekrižal zastavljene načrte za letošnjo poletno sezono. »Šlo je za artroskopijo gležnja, za...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 29. december 2011 / 06:00

Nad vsem skupaj je revolucija

Nedavne volitve v Nikaragvi so potekale v znamenju mirovniške in hipijevske ikonografije. Volitve je kot član misije Evropske unije opazoval tudi naš sodelavec.

GG Plus / četrtek, 29. december 2011 / 07:00

Slovenija za Luno

Kje je pravzaprav Slovenija? Le malo tujcev ve, kam jo umestiti na zemljevidu sveta; Američani jo pogosto postavijo kar nekam na mejo z Rusijo ali med nekdanje sovjetske republike, številni Evropejci...

GG Plus / četrtek, 29. december 2011 / 07:00

Arhitekt Ivan Vurnik

Radovljiški rojak, arhitekt Ivan Vurnik (1884 - 1971) je eden izmed treh pionirjev in utemeljiteljev moderne arhitekture na Slovenskem. Avtor vrste sodobnih arhitekturnih rešitev je deloval tudi na ur...

GG Plus / četrtek, 29. december 2011 / 07:00

Vplivni mož iz ozadja

Na dan reformacije 2011 je umrl Niko Kavčič, škofjeloški rojak, prvak slovenskega bančništva v 2. polovici 20. stoletja. Njegova je bila tudi ideja, da se pošlje zgodovinarja Pavla Blaznika v münchens...

GG Plus / četrtek, 29. december 2011 / 07:00

Podeželje - rajski vrt ali iluzija raja?

Sta Sloveniji dve - podeželska in mestna, ruralna in urbana? Kateri pripadate, ste meščan(ka) ali podeželan(ka)? Ali veste, da je bil na gradu Jable pri Mengšu 7. decembra "iniciiran" slovenski podeže...