Na družinski dopust v gore
Na Planinski zvezi Slovenije so predstavili priprave na poletno sezono z vidika družinskega gorništva. Mladi lahko počitnice preživijo tudi na planinskih taborih, ki jih bo letos več kot sedemdeset.
Ljubljana – »Skoraj osemdeset odstotkov slovenskega ozemlja je vzpetega, zato je gorniških ciljev pri nas res zelo veliko. Otroci imajo naravo sicer zelo radi, a hoje ne marajo preveč, zato je pomembno, da izlete v gore v celoti prilagodimo njim,« je uvodoma povedal podpredsednik PZS Borut Peršolja in dodal, da je v času recesije družinski dopust v gorah lahko precej cenejši kot na morju.
Poudaril je, da moramo otroke motivirati tako pred odhodom kot tudi med samim izletom. Otroci naj hodijo s svojim nahrbtnikom, težkim največ desetino njihove teže. Pomembno je, da se na poti ustavljamo v kočah, ki dajejo zavetje, možnost prehrane in oskrbe s pijačo, so pa tudi vir informacij o poteh; v knjigo obiskovalcev se vpišemo in napovemo, kam gremo.
Ena izmed možnosti preživljanja počitnic v naravi so za mlade in najmlajše planince tudi mladinski planinski tabori. Letos bodo po vsej Sloveniji, največ pa prav na Gorenjskem, približno sedemdeset, tako da bo pod šotori in v planinskih kočah del počitnic pod budnim očesom planinskih vodnikov in mentorjev preživelo okoli dva tisoč mladih planincev. »Za otroke skrbimo usposobljeni vodniki, ki svoje delo opravljamo prostovoljno, a zato nič manj odgovorno. Z otroki vzpostavimo prijateljsko vez in v naravi vsi uživamo,« je povedal Matej Ogorevc, član Upravnega odbora Mladinske komisije PZS.
Družine ali posamezniki, ki bi gore radi doživeli, pa zato morda nimajo poguma ali gore preslabo poznajo, lahko najamejo tudi gorskega vodnika. Teh je v okviru PZS več kot 1280, dobro pa sodelujejo tudi z Združenjem gorskih vodnikov Slovenije. Vsi skupaj skrbijo za varne poti planincev in zagotavljajo kakovostno znanje ter predstavljajo pomemben del preventivne dejavnosti v gorah. Kot so povedali, jih planinci vse večkrat najamejo predvsem za prečenje kakšnih manj dostopnih terenov, plezanje po priljubljenih alpinističnih smereh, turno smuko ali osvajanje vrhov v tujini.