Bitenjska cerkev

Odlomek iz članka Franca Ks. Kramerja Podružnica sv. Nikolaja na Bitnem, objavljen je v zborniku Na robu pojoče ravnine.

Po pričevanju starih urbarskih knjig je bitenska cerkev najstarejša med vsemi podružnicami v fari. Prvi njen patron je bil sv. Vid, po katerem se tudi vas imenuje Bitno, to je Vitno, in je še njegova podoba ali njegov kip na vrhu velikega oltarja. Kdaj in zakaj se je moral sv. Vid umakniti sv. Nikolaju, ni znano.

V začetku je bila tudi ta podružnica enaka drugim starejšim cerkvicam, brez stolpa, prav nizka, z lesenim stropom in z edinim oltarjem. Stolp je bil pozneje prizidan, in ne le ta, ampak še drugo okrasje, in zlasti lepi, močno pozlačeni veliki oltar spričuje pobožnost in gorečnost soseske za čast in lepoto hiše božje.

Ali žal! huda roka Jožefinskih časov z drugimi nesrečami vred je zadela tudi to cerkev, razdelila vse njeno imetje in jo odločila za podrtijo. Nihče več se je ni smel dotakniti niti s prstom.

Našel sem jo ob svojem prihodu zapuščeno in podobno bolj kolnici in hlevu, nego cerkvi; brez stolpa bi jo bil mogel vsakdo imeti za kako drugo poslopje slabega gospodarja. In kako ne? Na vsaki strani sta bili po dve okenci in zraven velikega oltarja še dve drugi, kakor luknji; streha, z deskami pokrita, je bila strgana, gnila in votla, povsod je pretekalo; leseni strop, sicer slikan, pa strgan, stranska oltarja sta bila črviva in brez barve, zid po cerkvi moker in umazan. Imovine pa, razven 150 gld. posojenih, ni bilo ne beliča.

V taki cerkvi božjo službo opravljati ni mi pripustila vest. »S čim pa naj jo popravim, ko cerkev sama nič nima? Soseska je revna, zadolžena, zanikrna, za cerkev vsa mrzla in nemarna: za Boga! Kaj je storiti?« Tako si mislim.

Sila kola lomi! – Grem in pokličem sosede k cerkvi, skazujem jo znotraj in zunaj in povem, da mi v taki pokveki vest ne pripušča opravljati službo božjo, in se mora na vsak način vse popraviti ali pa zapreti – če ne, se zgrudi.

Nekoliko vzburjena vest, še bolj pa sramota, da bi jim božje službe ne odrekel, primora soseščane, da obljubijo po svoji moči napraviti za silo tvarino. Ko pa to storé, najmem delavcev, da vzdignejo cerkev za poldrugi seženj, prebijejo nova, večja okna in napravijo novo streho, katero pokrijejo z opeko. Cerkev je sedaj po zunanjem čedna; znotranjo popravo pa sem moral prepustiti božji milosti.

Res je božja milost v kratkem odprla skriven zaklad, katerega je do zdaj po nevednosti soseska sama uživala, cerkvi pa le nekaj malega dajala. Zvedelo se je to tako-le:

Ob cerkvenih računih je ključar vselej nosil 1 gld. 30 kr. soseskinega davka plačevat, ne da bi bil vedel, zakaj in čemu plačuje. Imeli smo vsi ta davek za kako staro obljubo soseske. Nenadoma pa zvem, da ima cerkev pet delov travnikov, katere sosedje – in sicer po trije in trije na leto kosijo, za kar plačujejo 1 gld. 30 kr. cerkvi.

Iz radovednosti grem nekega dne nalašč travnike gledat in najdem zelo velike prostore. Čudim se, odkodi je soseska dobila pravico, da uživa cerkvene travnike za tako majhno plačilo ali odškodovanje. Poprašam torej zastran tega zbrano sosesko. Pa nihče mi drugega vzroka ne ve povedati, razven, da je bilo vedno tako.

Morebiti je ob času Jožefinskega gospodarstva kak ključar travnike zatajil in jih naklonil soseski za malo odškodovanje. Ali jaz s tem odgovorom nisem bil zadovoljen in sem prigovarjal ljudem, zaradi revščine cerkvi nekoliko več plačevati, ker hočem sicer travnike javno dati v najem. Ko soseska nikakor ni hotela več plačati, dam travnike za tri leta v najem in dobim po 39 gld. na leto, skupaj 117 gld., druga tri leta 135 gld. itd. S tem prihodkom se bo cerkev odslej lahko ohranila v dobrem stanju.

Izpisek iz knjige: Franc Ks. Kramer, poslednjič korar v Ljubljani. Njegovo življenje in delovanje, popisano od njega samega, v Ljubljani, 1893, kopija v arhivu Antonije Šifrer, Žabnica 26.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Medvode / sobota, 2. julij 2016 / 16:56

Asfaltirali cesto proti Zbiljski dobravi

Zbilje – Župan Medvod Nejc Smole je v družbi Karla Vernika (na sliki), nekdanjega dolgoletnega predsednika Turističnega društva Zbilje, v petek odprl asfaltirano cesto proti Zbiljski dobravi. Rekon...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 2. julij 2015 / 21:00

Umrl je Slavko Avsenik

Begunje na Gorenjskem – V 86. letu je umrl velikan slovenske narodno-zabavne glasbe Slavko Avsenik, ki se je podpisal pod številne uspešnice, med njimi že ponaredelo Na Golici, poroča sple...

Razvedrilo / četrtek, 2. julij 2015 / 12:59

Gora Rocka

Športno društvo Šentviška Gora in KUD Cerkno sta minuli konec tedna na idilični lokaciji Šentviške Gore pri Tolminu enajstič po vrsti pripravila tridnevni glasbeni festival Gora Rocka. V p...

Razvedrilo / četrtek, 2. julij 2015 / 12:50

Manca odhaja v studio

»Veselo oznanjam, da se v petek po dolgem času zapiram v studio, kjer bo začela nastajati moja nova skladba! Presrečna sem!« je pevka Manca Špik prejšnji teden zapisala na Facebook in tako razkrila...

Bled / četrtek, 2. julij 2015 / 11:59

Na Selu Selani od vsepovsod

Na Selu pri Bledu so v soboto gostili 19. srečanje Selo - Sela - Sele, v okviru katerega se je zbralo prek 1200 obiskovalcev iz slovenskih, pa tudi vasi iz zamejstva, ki nosijo tako ime. Doslej so se...

Komenda / četrtek, 2. julij 2015 / 11:59

Konjeniki, znani tudi po sejmih

V Komendi so konec tedna praznovali šestdesetletnico konjeniškega kluba in dvajsetletnico organiziranja sejmov.