Železniki morajo preživeti
Župan Mihael Prevc upa, da zaradi pogostih naravnih nesreč prebivalci ne bodo začeli zapuščati kraja, zato je treba poskrbeti za njihovo varnost.
Železniki - V sredo zvečer, dan po katastrofalnem neurju, se je na izredni seji sestal občinski svet občine Železniki. Svetniki so poročali o veliki škodi, ki jo je povzročilo neurje in prizadevanjih za njihovo odpravo. Opozorili so na pomanjkljivosti, ki so se pokazale v prvem dnevu reševanja, kar je povzročilo med prestrašenimi ljudmi še dodatno nejevoljo. Akcije reševalcev niso bile povsod usklajene in začete na pravih mestih. Predstavniki Civilne zaščite so kasneje pojasnjevali, da so ravnali po ustaljenih postopkih, predsednik vlade Janez Janša, ki je v torek in nato še v sredo zvečer obiskal Železnike, pa je povedal, da so bile napake morda tudi posledica nepoznavanja razmer, saj so bili reševalci tudi iz drugih krajev. Povedali so, da je najhuje v Davči in v Zalem Logu, ki sta nedostopna. Menili so, da zanesljivo še tako urejena struga ne bi sprejela toliko vode, kolikor se jo je v kratkem času zlilo v Železnike. Nekateri svetniki so poročali, da je voda vrela iz zemlje celo na vrhovih hribov, kjer ob hudih nalivih niso imeli nikdar problemov z vodo. Zato je treba po mnenju župana Mihaela Prevca dobro premisliti, kje in kako graditi novo cesto do Davče. Po nekaterih podatkih je v tri četrt ure padlo do 140 litrov dežja na kvadratni meter, do večera pa 210 litrov! Tako silovitih padavin in tako uničujočega vodnega vala v Železnikih ne pomnijo.
Občinski svetniki so sklenili, da je treba najprej zagotoviti ljudem osnovne pogoje za preživetje in bivanje. Sami tega ne bodo zmogli, zato računajo na pomoč države, državljank in državljanov Slovenije in tudi Evropske unije. Dogovorili so se, da bodo ustanovili poseben odbor, ki bo skrbel za pravično in pregledno delitev pomoči. Veseli so, da so takoj po nesreči posamezniki in organizacije spraševale, kako in komu lahko pomagajo. Pri obveščanju o solidarnostni akciji še posebej računajo na pomoč javnih občil.
»Škoda je nepopisna,« je po sredini seji občinskega sveta povedal župan Mihael Prevc. »Danes smo na grobo ocenili samo škodo na objektih, zasebnih hišah, tovarnah in drugih stavbah. Znaša od sedem do osem milijard tolarjev ali 33 milijonov evrov, škoda na cestah, vodovodih in kanalizaciji pa bo najmanj tolikšna ali še večja. Danes zjutraj so bili ljudje zelo demoralizirani, zato jim je treba dajati pogum. Mnogi so razmišljali, da bodo odšli iz Železnikov, ker se hiš ne splača več obnavljati, saj so jih nekateri obnavljali že trikrat, štirikrat. Sam to katastrofo primerjam s požarom iz 18. stoletja, ki je Železnike popolnoma uničil, vendar se je kraj znova postavil na noge.«
Da bo država po svojih možnostih pomagala Železnikom in drugim krajem v Sloveniji, ki so jih prizadele poplave, je med obema obiskoma povedal tudi predsednik vlade Janez Janša. V četrtek so prihajale obetavne napovedi tudi iz Evropske komisije v Bruslju, ki je pripravljena pomagati Sloveniji, če bo škoda presegla 164 milijonov evrov. Po prvih ocenah bo škoda v Sloveniji veliko večja in bo zanesljivo presegla 200 milijonov evrov.