Občan roparju preprečil beg
Policisti so štiri roparje, ki so v četrtek za tarčo izbrali škofjeloško zlatarno Pustovrh, prijeli še isti dan. Preiskujejo tudi morebitno njihovo povezanost z ostali neraziskanimi ropi na Gorenjskem.
Škofja Loka – Preiskovalna sodnica Okrožnega sodišča v Kranju je v soboto po zaslišanju štirih mladeničev (vsi so Gorenjci), ki naj bi v četrtek popoldne sodelovali pri ropu zlatarne Pustovrh v Škofji Loki, za dva osumljenca, stara dvajset in 21 let, odredila pripor. Policisti in kriminalisti sicer preiskave še niso končali. »Na Gorenjskem je še nekaj neraziskanih kaznivih dejanj s področja hujših premoženjskih deliktov, zato naša preiskava teče tudi v tej smeri,« je na včerajšnji novinarski konferenci razložil vodja Urada kriminalistične policije Policijske uprave Kranj Boštjan Lindav.
Po prvih ugotovitvah kriminalistične policije so se osumljeni roparji, stari od 20 do 22 let, v četrtek popoldne z dvema voziloma pripeljali v Škofjo Loko. Parkirali so na Spodnjem trgu, kjer sta se dvajset- in 21-letnik preoblekla v druga oblačila in se oprtala z nahrbtnikom, v katerem sta bila lepilni trak in orožje, za katerega so kasneje ugotovili, da je šlo za imitacijo plinske pištole. S Spodnjega trga sta se peš odpravila do zlatarne na Mestnem trgu v Škofji Loki, po naših podatkih gre za zlatarno Pustovrh. Pred njo sta si zamaskirala še obraza, nakar sta vstopila v zlatarno, v kateri tedaj razen zlatarja ni bilo strank. »Storilca sta za seboj zaklenila vrata, z uporabo orožja pa zaposlenega prisilila, da se je pustil zvezati. Medtem ko je eden z lepilnim trakom vezal zaposlenega, je drugi zlagal v nahrbtnik nakit. Želela sta izprazniti tudi blagajno, a je nista znala odpreti,« je Lindav predstavil podrobnosti četrtkovega ropa.
Med ropom je do zlatarne prišla stranka, zato sta se predrzna roparja skrila in prisilila zaposlenega, da se je skril tudi on. V tem času pa se je zlatarju uspelo rešiti lepilnega traku, nakar se je storilcema uprl. 21-letni ropar je s približno sto tisoč evrov vrednim zlatim plenom v roki takoj pobegnil, medtem ko je dvajsetletnega mladeniča zlatar nekaj časa zadrževal. Tedaj je mimo zlatarne prišel občan, ki je opazil dogajanje v zlatarni in zlatarju pomagal obvladati storilca ter ga zadržati do prihoda policistov.
Operativno komunikacijski center je takoj po prejemu obvestila na kraj dogodka poslal loške in kranjske policiste, v iskanje roparjev pa so vključili tudi policijski helikopter. »Taka intenziteta izvajanja nalog je dala uspešen rezultat, saj smo enega roparja čez dobro uro prijeli na poti proti Jesenicam. Druga dva sta se odpeljala v smeri proti Ljubljani in smo ju prijeli oziroma sta se sama zglasila na policijski postaji zvečer istega dne,« je povedal šef gorenjskih kriminalistov. Slednja dva sta na območju Ljubljane odvrgla oblačila in orožje, ki so bili uporabljeni pri ropu. Policisti so jih kljub vsemu našli, kakor tudi ukraden nakit.
»Po mojem mnenju je šlo za zelo predrzno dejanje. Da si nekdo upa sredi popoldneva v centru mesta izvršiti rop, je velika predrznost,« je ocenil Lindav in poudaril, da so premoženjski delikti na Gorenjskem sicer v upadu, a so zato izvedeni na vedno bolj organiziran in podjetniški način. Ob tem se je zahvalil občanu, ki je priskočil na pomoč napadenemu zlatarju. »Občanom, ki na tak način priskočijo na pomoč, smo seveda hvaležni, taka ravnanja celo pogrešamo. Vseeno pa je treba vedeti, da je v takih trenutkih nesmiselno po nepotrebnem izpostavljati lastno življenje,« je še opozoril. Občanu, ki je pogumno preprečil beg enega od roparjev in ga zadržal do prihoda policistov, se bo sicer po naših podatkih v prihodnjih dneh osebno zahvalil tudi direktor Policijske uprave Kranj Simon Velički.