![](/images/20110705/307059985-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Spomin na ubranitev Brnika bo večen
Ob stavbi Postaje letališke policije Brnik so odkrili znamenje v spomin na dogodke med osamosvojitveno vojno in na žrtve agresorja na brniškem letališču.
Zg. Brnik – V četrtek popoldne je na brniškem letališču potekala osrednja gorenjska slovesnost ob dnevu državnosti, dvajsetletnici samostojnosti Slovenije in ob dnevu policije.
Zbrani, med katerimi so bili tudi predsednik države Danilo Türk, ministrica Katarina Kresal, številni župani in predstavniki veteranskih združenj in Policije, so se spomnili ključnih dogodkov osamosvojitvene vojne, ki so potekali prav na brniškem letališču in kjer so zaradi napada tankov in letal JLA življenje izgubili teritorialec Peter Petrič in dva avstrijska novinarja. Letališče je bilo eno od pomembnejših tarč agresorske vojske, a ga je teritorialcem, miličnikom in številnim civilnim prebivalcem z močno povezanostjo in pripadnostjo uspelo ubraniti in po dolgih dnevih negotovosti preprečiti še hujše prelivanje krvi. Pri napadu je nastala tudi velika materialna škoda na objektih, letalih in infrastrukturi, zato je bilo letališče zaprto še nekaj mesecev po končani vojni.
»To znamenje je spomin in opomin na čas, ko je Slovenija začela pot v družino demokratičnih držav Evrope. Tako kot spomenik bo tudi spomin ostal večen. Zmaga na letališču je našemu narodu dala moč, da zmaga v vojni kot celoti in danes, dvajset let za tem, moramo poskrbeti, da bomo celovitost te vojne res dobro razumeli. Danes moramo biti izjemno zadovoljni z vsem, kar smo dosegli po osamosvojitvi. Noben občutek pesimizma, nobena laž ali sprenevedanje ne more in ne sme zastreti tega pogleda. Iz tega boja je nastala uspešna država, ki je veliko dosegla, in če bomo iz tega znali črpati energijo, bomo premagali vse probleme,« je v svojem nagovoru poudaril predsednik države Danilo Türk.
Znamenje v spomin na žrtve in uspešno ubranitev našega največjega letališča, ki je avtorsko delo arhitekta Milana Žepiča, so odkrili predsednik PVD Sever Gorenjske Stanislav Ficko, predsednik območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Kranj Anton Zvone Rešek, župan Cerkelj Franc Čebulj.
Slovesnosti se je udeležil tudi generalni direktor slovenske policije Janko Goršek, ki je ob tej priložnosti skupaj z direktorjem PU Kranj Simonom Veličkim podelil dve priznanji. Srebrni ščit policije je prejel komandir Policijske uprave Kranj Matjaž Završnik, bronasti znak policije pa člani Gorske reševalne službe Bohinj.