Potrebujemo pogumne in delovne ljudi
Janez Žakelj, župan občine Žiri, se je na slavnostni seji občinskega sveta s priznanjem občine dr. Petri Leben-Seljak in dr. Alojzu Demšarju zahvalil za njuno izjemno delo Knjiga hiš na Žirovskem.
Žiri – Knjiga daje velik prispevek k poznavanju zgodovine Žirovskega, s katerim sta avtorja postavila knjižni spomenik žirovskim domačijam in njihovim gospodarjem v letih 1500-1900 in izjemno povečala vedenje o štiristoletnem obdobju, ki je bilo doslej slabo poznano in pozabljeno. »Poznavanje lokalne preteklosti in domoznanstva krepi našo identiteto, kar ima v preizkušnjah globalizacije še poseben pomen,« je v obrazložitvi priznanja zapisal Miha Naglič, predsednik Muzejskega društva Žiri.
»V dvajsetih letih smo kot država dosegli veliko zmag, vključevali smo se v mednarodne organizacije in doživeli mnogo potrditev,« je praznični nagovor začel župan. Čeprav se tako Slovenija kot svet soočata z resnimi preizkušnjami, je praznik priložnost, da se veselimo doseženega in se zavežemo, da bo vsak po svojih močeh še naprej prispeval k razvoju svojega kraja in države, je nadaljeval Žakelj in tudi: »Kot župan si želim, da bi bila naša občina še prijetnejši kraj za bivanje. Tudi v prihodnje se bomo morali truditi za uspešen razvoj gospodarstva, ki mora temeljiti na znanju. Le s tem si bomo zagotovili razvoj v konkurenčnem svetu, kjer najlepše sadove pobirajo najbolj inovativni in domiselni. Potrebujemo pogumne in delovne ljudi ter dobre izobraževalne ustanove, potrebujemo samozavest, ustvarjalnost in vztrajnost, ki sta jo pokazala tudi letošnja nagrajenca.«
Knjiga hiš na Žirovskem je doživela izjemen uspeh, česar nista pričakovala niti avtorja. »Bali smo se, da knjiga v Žireh ne bo doživela odmeva, saj gre za znanstveno delo,« je povedala Petra Leben-Seljak in spregovorila o tem, kako je med zbiranjem podatkov že želela odnehati, kako se je širila vsebina in tudi o naknadni priključitvi kolega Demšarja. »Domišljava si, da je prejeto priznanje od vseh Žirovcev, zato nisva le vesela, ampak tudi počaščena,« je najprej povedal avtor in nadaljeval, da se je ob raziskovanju za knjigo odpiralo veliko vprašanj, vendar je vedno našel odgovore. Če ne v arhivih, pa s pomočjo posameznikov, ki so znali in želeli pomagati. Omenil je Alfonza Zajca, Silvo Brence, Janka Rupnika in Roka Klemenčiča.
Leben-Seljakova je po stroki fizična antropologinja, po statusu zasebna raziskovalka. Je Ločanka, od leta 1983 primožena v Žiri. Če bi ji kdo želel oporekati ta status, ji ga po Knjigi hiš na Žirovskem ne more več; o zgodovini Žirov ve veliko več kot večina rojenih Žirovcev. Alojz Demšar je redni profesor za anorgansko kemijo na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo ljubljanske univerze. Po rodu je Žirovec, rodil se je pri Ratačenu na Ledinici.