Nova prometna zakonodaja bo vsaj v začetku zajeten zalogaj tudi za policiste. (Foto: Tina Dokl)

Strožje kazni za najhujše prekrške

Jutri se začne na slovenskih cestah uporabljati nov zakonski četvorček, ki med drugim uvaja tudi občutno višje globe za najhujše prometne prekrške.

Od petka dalje bodo na voznike in druge udeležence v cestnem prometu prežale nove, občutno višje kazni za kršitve prometnih predpisov. Začenjajo se namreč uporabljati štirje novi zakoni, ki so začeli veljati že 1. aprila, od takrat pa je trajal trimesečni uvajalni rok. Gre za zakone o motornih vozilih, o voznikih, o pravilih cestnega prometa in o javnih cestah.

Globe za prometne prekrške v Sloveniji so bile že do sedaj sorazmerno visoke, od petka pa bodo za najhujše prekrške še precej ostrejše. Zakonodajalec je namreč pri pripravi nove zakonodaje sledil cilju, da izboljša varnostne razmere na slovenskih cestah, zato je poostril kazni za tiste prometne prekrške, ki so neposredno povezani s prometnimi nesrečami z najhujšimi posledicami. Mednje sodijo predvsem vožnja pod vplivom alkohola ali mamil, prehitra vožnja in vožnja v nasprotno smer po avtocesti. Po drugi strani se bodo kazni za manjše prekrške, ki bistveno ne vplivajo na varnost cestnega prometa, nekoliko znižale.

Najvišja dovoljena hitrost vozila na cestah v naseljih je tako kot do sedaj 50 km/h. Voznik, ki bo prekoračil hitrost do vključno 10 km/h, bo kaznovan s sto evri, za prekoračitev hitrosti v naselju za več kot 30 km/h, se bo vozniku izrekla globa najmanj tisoč evrov, devet kazenskih točk (18 kazenskih točk v obdobju zadnjih treh let pomeni izgubo vozniškega dovoljenja) in prepoved vožnje motornega vozila. Najmanj 1200 evrov in 18 kazenskih točk, ki hkrati pomenijo izgubo vozniškega dovoljenja, bo moral odšteti voznik, ki bo v naselju vozil 100 km/h ali več. Naj ob tem navedemo, da na območju omejene hitrosti v naselju izgubo vozniškega dovoljenja in najmanj 1200 evrov globe prinese že prekoračitev hitrosti za več kot 30 km/h. Na cestah zunaj naselij je dovoljena hitrost 90 km/h, najvišja kazen pa bo najmanj 500 evrov, 9 kazenskih točk in prepoved nadaljnje vožnje, če bo prekoračil hitrost za več kot 40 km/h. Na avtocestah, kjer je dovoljena hitrost 130 km/h, in hitrih cestah, kjer je dovoljeno voziti največ 110 km/h, je nova najvišja globa najmanj 400 evrov, 9 kazenskih točk in prepoved nadaljnje vožnje, če gre za prekoračitev hitrosti za več kot 50 km/h.

Strogo z vinjenimi vozniki

V Sloveniji ne smejo imeti alkohola v organizmu poklicni vozniki, vozniki avtobusov in skupine otrok, inštruktorji v avtošoli, vozniki začetniki (z manj kot tremi leti vozniških izkušenj) in spremljevalci kandidatov za voznike. Vsem drugim je dovoljeno voziti, če ima voznik v organizmu manj kot 0,5 promila alkohola oziroma 0,24 mg/l alkohola v izdihanem zraku. Vseeno se lahko s 300 evri in 4 kazenskimi točkami kaznuje tudi voznik, ki ima v organizmu manj kot 0,5 promilov alkohola, če kaže znake vinjenosti. Tisti, ki bodo imeli v organizmu več kot 0,5 do vključno 0,8 promila alkohola (0,24 do 0,38 mg/l alkohola v izdihanem zraku), bodo po novem plačali 600 evrov in prejeli 8 kazenskih točk. Z 900 evri in 16 kazenskimi točkami bodo kaznovani vozniki, ki bodo imeli v krvi več kot 0,80 do vključno 1,10 promilov alkohola (0,38 do vključno 0,52 mg alkohola v litru izdihanega zraka), za nameček pa ga bodo policisti pridržali do streznitve (sedaj pri več kot 1,10 promilov alkohola v krvi). Najmanj 1200 evrov in odvzem vozniškega dovoljenja pa bo doletelo voznika, ki bo imel več kot 1,10 promila alkohola v krvi ali več kot 0,52 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka. Enako strogo bodo kaznovani tudi vozniki, ki bodo odklonili preizkus alkoholiziranosti ali bodo vozili pod vplivom mamil.

Polovične globe ostajajo

Tuji državljani morajo v Sloveniji globo poravnati, preden zapustijo državo. Kljub spremembi »tarif« za najhujše prometne prekrške bo njihovo vsoto še vedno mogoče omiliti s takojšnjim plačilom, saj se bo v takšnih primerih denarna kazen razpolovila. Nekateri poznavalci, vključno z direktorjem Agencije Republike Slovenije za varnost prometa Ljubom Zajcem, ocenjujejo, da takšna rešitev ni najboljša; po njihovem prepričanju bi bilo bolje, če bi vse globe razpolovili in poskrbeli za učinkovito izterjavo, saj naj bi le v tem primeru imele pričakovan učinek. Tudi pobuda, da naj bi višino globe vezali na materialni položaj posameznega kršilca prometnih predpisov, za zdaj ni bila upoštevana, ne nazadnje tudi zato, ker bi bilo treba prilagoditi tudi zakonodajo s področja varovanja osebnih podatkov.

Kazni za storilce hujših prometnih prekrškov določajo sodniki za prekrške na okrajnih sodiščih, če gre za tujega državljana, primer obravnava dežurni sodnik najkasneje v 24 urah. Kazenske točke se dodelijo tudi voznikom iz drugih držav, in če ti v triletnem obdobju zberejo 18 kazenskih točk ali več, po slovenskih cestah ne bodo smeli več voziti.

Kakšne so nove globe za prometne prekrške?

Prekršek Globa v evrih
Vožnja pod vplivom alkohola

300-1200

Prekoračitev hitrosti v naselju

100–1200

Prekoračitev hitrosti izven naselja

80–500

Prekoračitev hitrosti na avtocestah

60-400

Vožnja v nasprotno smer na avtocesti

1200

Vožnja v rdečo luč

300

Neuporaba zimske opreme (15. 11.-15. 3.)

120

Neuporaba varnostnega pasu

120

Neuporaba dnevnih svetilk

40

Uporaba mobilnega telefona

120

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / nedelja, 5. februar 2017 / 18:01

Legendarna gospa Aja

Petnajst gramov manj kot dve kili tehta moja zadnja praktična igrača, ki nosi naslov Das grosse Frankfurter Kochbuch/Velika frankfurtska kuharica – luksuzna oprema. Ob prelistavanju me spomni na sp...

Objavljeno na isti dan


Jezersko / torek, 13. november 2007 / 07:00

Plaz zasul cesto na Jezerskem

Prejšnji torek se je na cesto v dolini Komatevre, tik pred kamnolom lehnjaka, vsul plaz. Zasul je cesto in brežino Kokre.

Kronika / torek, 13. november 2007 / 07:00

Policisti o nasilju v družini

Na Brdu pri Kranju je potekal mednarodni seminar o nasilju v družini. Slovenska policija je lani podala 5.500 kazenskih ovadb za dejanja, ki jih prišteva k nasilju v družini.

Kronika / torek, 13. november 2007 / 07:00

Na obisku pri policistih

Kranjska Gora - Na kranjskogorski policijski postaji so prejšnji petek pripravili dan odprtih vrat, v okviru katerega so policisti prikazali svoje delo. Kot je povedal komandir

Kranj / torek, 13. november 2007 / 07:00

Popravilo mostu v Letenicah

Kranj - V septembrskem neurju se je podrl most, ki povezuje Letenice s Kamnjekom. Mestna občina (MO) Kranj je za popravilo mostu sklenila pogodbo z Zidarstvom Prestor. Delati so...

Kranjska Gora / torek, 13. november 2007 / 07:00

Klorirana voda v raju pod Vršičem

Po julijski množični zastrupitvi vodo v turistični Kranjski Gori še vedno klorirajo.