Župan Janez Žakelj pred najnovejšo pridobitvijo Žirov - nogometnim igriščem, ki ga bo nogometaši Alpine začeli uporabljati jeseni. (Foto: Polona Mlakar Baldasin)

Velika želja: ureditev centra Žirov

Slavnostna seja občinskega sveta Občine Žiri ob občinskem prazniku je bila v četrtek. Priznanji za svoje delo sta prejela dr. Petra Leben Seljak in dr. Alojz Demšar, avtorja Knjige hiš na Žirovskem.

Župana Janeza Žaklja smo vprašali tudi, kakšne Žiri vidi in si jih želi čez nekaj let, morda ob 30. rojstnem dnevu Slovenije. »Žiri naj bodo prijetnejše za bivanje, mladim morajo nuditi več možnosti za šport in zabavo, starejšim pa okolje, v katerem bodo lahko udobno živeli do konca dni. Vsem vmes pa želim, da bi imeli dobro plačano delo doma,« odgovarja župan. Občani bi lahko bolje izkoristili čudovito naravo. »Žal ne opažam kmetij s turistično dejavnostjo, pa bi zagotovo uspevale. Na srečo imamo vsaj nekaj ponudbe kvalitetnih naravnih izdelkov, želim pa si še več pobud s strani občanov,« še pravi Žakelj.

Vodenje Občine Žiri so volivci prejšnjo jesen zaupali Janezu Žaklju, od županovanja pa se je po štirih mandatih poslovil Bojan Starman. Svež pristop novega župana kažejo tudi novi načrti, eden prvih je nadzidava osnovne šole. Je šola danes utesnjena?

»Šola je utesnjena in stara. Nadzidava bo le trenutno rešila to vprašanje s pridobitvijo štirih novih učilnic: za glasbeno in likovno vzgojo, računalniško in splošno učilnico ter knjižnico. Stari, kasarniški del šole je sicer statično neustrezen, zato imamo že nekaj časa izdelano idejno zasnovo za novih 12 učilnic. Hkrati načrtujemo tudi gradnjo nove športne dvorane ob šoli. Naj omenim, da se bodo jeseni veselili nogometaši. Tribuna se že ureja, prvo tekmo pa bodo lahko odigrali jeseni.«

Med prednostne naloge ste si zadali tudi obnovo cest in gradnjo kanalizacije in čistilne naprave. Kdaj boste dobili boljšo cesto proti Logatcu?

»Nadgradnja čistilne naprave se začenja v teh dneh, gradnja kanalizacije pa v prihodnjih mesecih. Urediti moramo tudi kanalizacijo na Selu, naročili smo tudi projekt kanalizacije na Breznici. V primerih razpršene gradnje pa bomo spodbujali gradnjo malih čistilnih naprav vse do leta 2018, ko morajo imeti vsi objekti ustrezno rešeno vprašanje odpadnih voda. Ceste v občini so v večji meri urejene, je pa tudi nekaj cest, ki jih moramo urediti. Med večjimi projekti je obvoznica, za katero smo na Direkcijo RS za ceste marca posredovali projekt, prejšnji teden pa je bila izvedena recenzija študije ekonomske upravičenosti. Dogovorjeni smo, da bodo pripravili dogovor med ministrstvom in občino glede financiranja gradnje obvoznice, v državnem proračuna pa se bo oblikovala postavka Obvoznica Žiri. Kdaj jo bomo imeli, je težko napovedovati. Pripravljen je tudi projekt širitve ceste na Selu in vzporedna gradnja pločnikov, ki ga bomo posredovali Direkciji, za najbolj katastrofalen odsek proti Logatcu pa naj bi konec leta dobili izvajalca rekonstrukcije, prihodnje leto pa urejen prvi del šestkilometrskega odseka ceste v naši občini.«

Na zadnji seji občinskega sveta ste spodbudili razpravo o ureditvi centra Žirov, ki je danes zgolj parkirišče. Kakšen center si predstavljate?

»Nikakor ne želimo imeti zgolj parkirišča, ampak prostor za druženje, sprostitev in kulturne prireditve. Center bo kazal obraz Žirov in nam mora biti v ponos. Odgovor na to, kakšen center bomo imeli, bo morda dal seminar študentov Fakultete za arhitekturo, ki ga bodo izvedli.«

Danes je jasno, da doma za starejše v Žireh ne bo. Kaj pa bi lahko Žirovci pridobili v Mršaku?

»Pred kratkim sem obiskal lastnike zemljišča, nekdanje investitorje za dom. Gradnje ne bo, do jeseni pa bi radi našli ideje za druge dejavnosti. Po prostorskem planu je možno graditi športne, trgovsko-poslovne, religiozne in objekte posebne stanovanjske gradnje. Pred kratkim sem se v Nemčiji seznanil z drugimi oblikami skrbi za starejše, tako bi lahko zgradili manjši dom z gospodinjskimi skupnostmi, za večino starejših pa bi poskrbeli z boljšo pomočjo na domu.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šenčur / nedelja, 2. julij 2017 / 19:35

Poplava iz meteorne kanalizacije

Stanovalci Mačkovega naselja v Šenčurju so znova nejevoljni: v silovitem neurju pred dobrim tednom je voda iz meteorne kanalizacije zalila cesto.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 4. marec 2010 / 07:00

Anketa: Kavcija za plastenke

Tudi v Sloveniji zadnje čase razmišljamo o tem, da bi v trgovinah za vrnjene plastenke in pločevinke obračunali kavcijo. Hrvatje imajo to urejeno že vrsto let. Bi pri nas to sploh uspelo?

Zanimivosti / četrtek, 4. marec 2010 / 07:00

Tračani so imeli beli dan

Stari vrh - V Krajevni skupnosti Trata je druženje na snegu postalo že tradicionalno, tudi letos pa se je prek devetdeset pogumnih fantov in deklet odločilo, da se spusti med vel...

Zanimivosti / četrtek, 4. marec 2010 / 07:00

Živeti s plesom

Gospoda Franja Ambroža iz Stražišča pozna marsikateri Gorenjec, med slovenskimi plesnimi učitelji pa je prava starosta slovenskega plesa, saj pleše že več kot petdeset let.

Nasveti / četrtek, 4. marec 2010 / 07:00

Zgladimo gubice

Gubice in gube so večna nadloga, ki ženskam krade spanec, dobro voljo, energijo, optimizem, nenazadnje pa tudi velike količine denarja. Čeravno jih moški navadno še opazijo ne ali pa se jim zdijo simp...

Gospodarstvo / četrtek, 4. marec 2010 / 07:00

Kmetija brez rož ni prava

Ivanka Smrkolj na kmetiji živi in dela že vse življenje, kar trideset let pa je vodila tudi Društvo podeželskih žena Lukovica. Lani je bila nominirana za kmetico leta.