Potrošnik zavira nastajanje gub.

Zgladimo gubice

Gubice in gube so večna nadloga, ki ženskam krade spanec, dobro voljo, energijo, optimizem, nenazadnje pa tudi velike količine denarja. Čeravno jih moški navadno še opazijo ne ali pa se jim zdijo simpatične, ženske ob pogledu nanje grabi panika. Za boljši občutek si tako kupujejo nadvse drage kreme prestižnih kozmetičnih hiš ali pa se podajo na nikakor ne poceni pomlajevanja in "liftinge".

A ozaveščena in prizemljema ženska ob vsem tem le zamahne z roko, kajti dobro se zaveda, da gube kažejo na to, da je v življenju nekaj doživela, da je postala modra in je nihče več ne more vrteti okrog prsta. Takšna ženska je prepričana, da ji pri ohranjanju mladostnega videza še najbolj ob strani stoji narava, zato se odpravljanja gubic, če že, loti z njeno pomočjo.

Ma kakšen »lifting«, klinčki …

Imate pri roki nageljnove žbice? Dobro, potem pa najprej začnimo z zelo enostavnimi nasveti »stiškega dohtarja« Simona Ašiča. S skodelico vrele vode poparimo pet nageljnovih žbic (Syzygium aromaticum), odstavimo za deset minut in v tem poparku namakamo vato ter z njo natiramo prizadeta mesta. Ob rednem natiranju, naj bi gubice okrog oči kmalu postale preteklost. To lahko dosežemo tudi s poparkom iz potrošnika (Cichorium intybus), ki ga lahko naberemo domala na vsakem koraku: dve žlici zrezanih listov in korenin potrošnika kuhamo deset minut v pol litra vode, odstavimo za deset minut in ohladimo. Obkladek je lahko mlačen ali hladen.

Tudi lipa ni od muh

Tri žličke lipovih cvetov (Tilia platyphyllos europaea) prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati deset minut, precedimo in pustimo, da se nekoliko ohladi. V mlačen poparek namočimo krpo in jo za deset minut položimo na predhodno temeljito očiščen obraz.

Slastna maska

Slovensko ljudsko izročilo pravi, da proti nastajanju gub zelo dobro zaleže maska iz medu, skute in smetane. Obraz umijemo, ga namažemo z žlico medu, ki naj ne bo pretopel ali preveč tekoč, povrhu pa damo še žlico smetane in skute. Z masko na obrazu počivamo trideset minut, nato izmijemo obraz najprej z mlačno in potem še s hladno vodo.

Dobra kombinacija: med in limonov sok

Sedaj, ko smo se sprehodili po naših ljudskih nasvetih, poglejmo še nekaj nasvetov nemškega ljudskega zdravilstva. Za voljno in prožno kožo zmešamo med z malo limonovega soka (lahko dodamo tudi beljak), nanesemo na obraz, pustimo delovati dvajset minut, na koncu pa kožo dobro speremo z mlačno vodo. Dobro protigubno sredstvo naj bi bil tudi rumenjak, ki mu primešamo malo mleka, limonovega soka, smetane in mandljevega olja, ter zmes nanesemo na predele, kjer se nam pojavljajo gube, pustimo delovati dvajset minut in izperemo. Obnese se tudi, če prizadeta mesta redno masiramo s pripravkom, ki smo ga zmešali iz soka ene limone in petdesetih mililitrov olivnega olja.

Zeliščna parna kopel

Če želimo zmanjšati oz. odstraniti gube pod očmi, si zvečer pripravimo obrazno parno kopel s poparkom iz kamiličnih (Matricaria recutita) in lipovih cvetov ali s poparkom žajblja (Salvia officinalis) in rmana (Achillea millefolium). Ob tem rahlo masiramo predel okrog oči, nato pa obraz izmijemo s hladno vodo.

Smetana in rumenjak za mladosten dekolte

Nekatere ženske si po štiridesetem letu ali pa še prej vrat zakrivajo z ruto ali nosijo pulije tudi poleti, saj se jim zdi, da je koža na njem preveč starikava, da bi ga razkazovale. Slednjim bo zelo prav prišel nasvet za gladek dekolte: pol skodelice smetane in jajčni rumenjak stepemo in zraven primešamo še žličko medu. S to zmesjo na debelo namažemo dekolte in pustimo delovati deset minut, nato obrišemo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / torek, 3. maj 2022 / 07:19

Prvi maj v Kamniški Bistrici že skoraj sto let

Prvo praznovanje praznika dela so v Kamniški Bistrici pripravili že pred devetindevetdesetimi leti, tradicijo praznovanja pa ohranjajo še danes. Udeležba ni bila tako množična, kot so pričakovali orga...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 5. januar 2007 / 06:00

Sedmica: Zveličana norost

V starem Rimu so imeli navado, da so s prazniki počastili norost. Sedemnajsti december, denimo, je bil rezerviran za saturnalije, praznik na čast bogu Saturnu, ki so se do danes ohranile...

GG Plus / petek, 5. januar 2007 / 06:00

Roman v risbi in besedi

Craig Thompson, Odeje

GG Plus / petek, 5. januar 2007 / 06:00

20 + G + M + B + 07

Gašper, Miha in Boltežar ali sveti trije kralji, katerih dan praznujemo 6. januarja, ponekod še danes obiščejo domove in voščijo srečno novo leto ...

GG Plus / petek, 5. januar 2007 / 06:00

Med sosedi

Na avstrijskem Koroškem so se rodili številni ugledni Slovenci, ki jih, žal, v Sloveniji premalo poznamo. Ena takih je dr. Angela Piskernik, ki se je rodila 27. avgusta leta 1886...

GG Plus / petek, 5. januar 2007 / 06:00

Reci mi kar Ana

Punčko je za celo popoldne pustil na zadnjem sedežu avta