Meščanska korporacija že seka les
Člani Meščanske korporacije Kamnik optimistično čakajo na zaključek postopkov denacionalizacije in vrnitev vsega odvzetega premoženja. Spremembe prinaša predvsem trdna podpora novega občinskega vodstva, a odločilo bo vrhovno sodišče.
Kamnik – Letos mineva že dvajset let od sprejetja zakona o denacionalizaciji in člani Meščanske korporacija Kamnik (Mekok) še vedno čakajo na odločitev sodišč in vrnitev premoženja, ki jim je bilo odvzeto.
»Čeprav nas država lovi na proceduralnih napakah, sem optimist, da bomo premoženje dobili nazaj. Več možnosti bomo imeli, če se zamaje sedanja državna oblast, saj vlada ne spoštuje evropskih norm in prava, zato upamo na vnovično zmago desnice. Bistvene spremembe pa so zadnje volitve prinesle tudi v odnosih z Občino Kamnik. Prejšnji župan Tone Smolnikar ni želel poznati zgodovine, zdaj pa smo vzpostavili dialog,« je stanje v zvezi z enim največjih še nerešenih denacionalizacijskih postopkov na Gorenjskem članom Mekok na nedavnem občnem zboru predstavil predsednik Milan Deisinger. Z novimi odnosi je zadovoljen tudi podžupan Robert Kokotec. »Želim si, da bi bistriški gozdovi prišli nazaj v prave roke. Občina sicer pomagati ne more, saj je odločitev v rokah sodišč, zagotavljam pa, da nagajanj z naše strani ne bo. Vesel sem, da vztrajate, saj je katastrofalno, da denar iz Kamniške Bistrice odteka v Ljubljano, namesto da bi ostajal v naši občini,« je poudaril Kokotec.
Zbrane je pozdravila tudi Inka Stritar iz Mojstrane, ena največjih bork za pravice razlaščencev, ki je med drugim povedala, da doslej v državi ni bilo prave volje za vračanje premoženja in da ni vrnjenega še vsaj pet odstotkov odvzetega. Mekok sicer pričakuje povračilo zemljišč na Žalah, malograjski hrib in občinsko stavbo (zavezanka za vračilo je Občina Kamnik) ter gozdove v Kamniški Bistrici, ki pa naj bi jih jim vrnil Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS. Pet parcel s približno sto hektari gozdov so s pravnomočno odločbo že dobili vrnjenih, zato so v drugi polovici lanskega leta posekali in prodali 990 kubičnih metrov gozda. »Na sečnjo se je Občina Kamnik takrat pritožila, a bila zavrnjena, ker ni bila stranka v postopku. Sečnjo je na podlagi razpisa izvedlo podjetje Hrast s Perovega, s prodajo lesa pa smo zaslužili 36 tisoč evrov,« je povedal pobudnik sečnje Tone Stele. S pridobljenimi finančnimi sredstvi bodo člani Mekok dobili povrnjen del posojila, ki so ga prispevali za delovanje korporacije.