Vreme punc ne zanima
Tako vsaj pravijo tisti učenci iz OŠ Davorina Jenka Cerklje, ki obiskujejo meteorološki krožek. V zadnjih petih letih so namerili tudi nekaj ekstremnih vremenskih pojavov, sicer pa je vreme v Cerkljah precej prijazno, pravijo.
»Na naši šoli smo začeli spremljati vremenske pojave jeseni 2006, ko smo postavili rabljeno vremensko hišico in jo opremili z aparaturami za merjenje temperature, količine padavin, zračnega tlaka in drugih pojavov ter ustanovili meteorološki krožek. Vreme je namreč tista stvar, o kateri se zelo rado govori,« pravi profesor geografije in mentor mladih šolskih meteorologov Jernej Zajc.
Krožkarji, vsaka dva tedna se je s profesorjem dobivala skupina učencev 8. in 9. razredov, so s pomočjo računalnika, ki nenehno prenaša meritve iz vremenske hišice, pregledovali podatke in risali grafe. Sprva ročno, zdaj pa je tudi to delo računalniško. »Za vsak dan od jeseni 2006 do danes imamo shranjene podatke o količini padavin in temperaturah, z učenci pa nato narišemo grafe in jih primerjamo med seboj. Vsak mesec posebej izpostavimo najvišjo, najnižjo in povprečno temperaturo, dan z največ padavinami, najtoplejši in najhladnejši mesec leta idr. Podatke obešamo tudi na šolsko oglasno desko, da jih vidijo vsi učenci. Danes res vse poteka avtomatično, včasih pa so bile stvari še bolj zanimive, ko je bilo treba podatke iz vremenske hišice izpisovati ročno,« razloži mentor.
Vreme v Cerkljah je sicer prijazno, brez večjih ekstremov, a kljub temu njihovi zbrani podatki postrežejo z marsikatero zanimivostjo. Prav vsem je tako v spominu ostala največja zabeležena dnevna količina padavin, ki so jo izmerili 18. septembra 2007. Takrat je v Cerkljah zapadlo kar 222 mm padavin, kar je sicer običajna količina padavin v dveh povprečnih mesecih. Najdebelejšo snežno odejo so izmerili 11. februarja lani, ko je zapadlo kar 42 cm snega. Najtopleje je bilo v zadnjih štirih letih v Cerkljah 20. julija 2007 in to 35,6 °C, najhladneje pa konec decembra 2008 -14,8 °C.
»Punc v našem krožku ni, vreme jih očitno ne zanima,« pravita devetošolca Rok Hudobivnik in Jaka Zorman, ki sta bila v krožku med najbolj dejavnimi. Najbolj jima je všeč risanje grafov in primerjava podatkov, razložita in dodata, da bosta vreme spremljala tudi še naprej, čeprav zapuščata osnovno šolo. Vremenski podatki se bodo ob cerkljanski šoli merili tudi med poletnimi počitnicami, že septembra pa jih bo obdelala nova generacija udeležencev meteorološkega krožka.