Nega balkonskih rastlin
Letos smo se preselili v novo stanovanje, ki ima velik balkon, in tako sem tudi prvič posadila korita z rožami. Rada bi imela zdrave in lepe rastline. Kako naj zanje skrbim?
Odgovarja Andreja Tomšič iz vrtnih centrov Kalia: »Balkonske cvetlice večinoma zahtevajo veliko gnojil, zato že mesec dni po sajenju pričnemo redno tedensko dognojevati, poleti pa dognojujemo dvakrat na teden. Prst v koritih in loncih naj bo zračna, zato jo občasno rahljamo, zalivamo s postano vodo in po potrebi dodajamo železo, katerega bodo predvsem vesele surfinije. Pri zalivanju moramo biti predvsem pazljivi pri pelargonijah, saj preveč vode povzroča plutavost listov.
Če ste že ob sajenju rastlinam dodali gnojilo z dolgotrajnim delovanjem, prvič dognojujete šele dva do tri tedne po sajenju. Takrat dodate polovičen odmerek tekočega gnojila za balkonske rastline. Ustrezno razmerje hranil v gnojilu omogoča močno razraščanje korenin, bujno rast in veliko cvetnih nastavkov. Če ste pri sajenju gnojili z drugimi gnojili, rastlinam dognojujte s celotnim odmerkom tekočega gnojila. Za dognojevanje balkonskih rastlin je primerno tudi tekoče gnojilo za cvetoče rastline, s katerim gnojimo vse cvetoče sobne, balkonske in druge okrasne rastline. Za gnojenje cvetočih balkonskih rastlin so primerne tudi gnojilne palčke za balkonske rastline, ki delujejo šest tednov. Vsebujejo stalno dostopna hranila, zato hitro in temeljito pospešijo zdravo rast in močno cvetenje rastlin, kalij in fosfor pa skrbita za bujno in dolgotrajno cvetenje ter krepita odpornost rastlin. Palčke potisnite v zemljo med rastlino in robom lončka, pri večjih loncih in koritih pa palčke enakomerno porazdelite. Za bujno cvetoče balkonske rastline sta potrebni dve palčki na rastlino.
Balkonske rože je treba tudi stalno pregledovati za škodljivci in okužbami z glivičnimi boleznimi. Če so poškodbe majhne, je dovolj, da poškodovane dele rastlin pravočasno odstranite, sicer pa se morate lotiti škropljenja. O tem vam bodo več povedali v kmetijski apoteki, predlagam pa, da jim del okužene rastline v tem primeru prinesete kar pokazat.«