Kaj in kako so jedli v srednjem veku, lahko ugotavljamo predvsem na podlagi likovnih upodobitev tistega časa. V cerkvi sv. Križa na Križni gori je leta 1502 neznani slikar iz kroga münchenskega mojstra Pollacka upodobil prizor iz legende sv. Urha. Ta govori o čudežu s kokošjim bedrom, ki se v petek spremeni v ribo. (Foto: (Fototeka Gorenjskega muzeja))

Zgodbe muzejskih predmetov: Hrana nekoč

Po službi moram v trgovino po sadje in nekaj zelenjave. Ups, v Nemčiji ljudje umirajo zaradi kumar. Ne, baje so krivi kalčki. Ali pa tudi ne? Je hrana, ki jo kupujemo v trgovinah, sploh užitna? Je veletrgovcem res pomemben le še zaslužek in ne zdravje ljudi?

Precej drugače pa je bilo v preteklosti. Ljudje so jedli tisto, kar so pridelali sami, pridelek je bil odvisen od vremenskih razmer. Če so bile te slabe, je sledilo leto lakote. Ni bilo moke za temen kruh in za močnik, ki je bil vsakodnevna hrana. Nekaj kosov mesa in belo pšenično moko so hranili za praznike. Kljub vsemu pa so morali del svojega pridelka oddati svojemu zemljiškemu gospodu.

Srednjeveško plemstvo je od svojih podložnikov dobilo oves, pšenico, ječmen, proso, rž, oddajati so morali tudi jajca, kokoši, ovce, prašiče. Plemstvo je nekaj hrane pridelalo tudi na svojih pridvornih posestvih. Pripravljali so obilne obroke, ki so imeli tudi deset različnih jedi. Juhe so bile mastne, z jajčno zakuho, lahko so dodali tudi nekaj krvi. Obvezno so morale biti na jedilniku ribe ali raki in perutninsko meso. Stročnice ali zelje so bile pripravljene z mesom. Pripravljali so tudi sladice, ki so vsebovale svinjsko mast. Radi so se posladkali s sladko smetano, kateri so dodali zelišča in oreščke. Na mizi pa sta bila obvezno bel kruh in vino.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / ponedeljek, 19. april 2021 / 12:06

Prednost fasadam na Glavnem trgu

Občina Kamnik je spremenila pravilnik o sofinanciranju obnove fasad, strešne kritine in stavbnega pohištva na spomeniško zaščitenih objektih v središču mesta.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 22. avgust 2013 / 11:48

Festival Avsenikove glasbe

Sklepna prireditev v čast 60-letnice Avsenikove glasbe se bo začela v petek, 23. avgusta, v šotoru nasproti Avsenikovega doma.

Železniki / četrtek, 22. avgust 2013 / 11:46

Širitev knjižnice v Železnikih

Železniki – Krajevna knjižnica Železniki, ki deluje v zadružnem domu na Češ­njici, bo kmalu pridobila dobrih 50 kvadratnih metrov površine. Širitev knjižnice, ki sodi pod okrilje škofjeloške Knjižn...

Slovenija / četrtek, 22. avgust 2013 / 11:46

Velov na čelu agencije za varnost prometa

Ljubljana - Vlada je prejšnji teden na dopisni seji za vršilca dolžnosti direktorja Javne agencije RS za varnost prometa imenovala Igorja Velova. Leta 1977 rojeni Kranjčan, ki je bil v man...

Škofja Loka / četrtek, 22. avgust 2013 / 11:45

Ključno je sprotno učenje

Matic Proj iz Poljan je v štirih letih na Gimnaziji Škofja Loka nanizal vrsto uspehov na tekmovanjih iz znanja. Zadnjega je dosegel na kemijski olimpijadi v Moskvi, kjer je osvojil bronasto medaljo.

Tržič / četrtek, 22. avgust 2013 / 11:43

Rupar se je razvezal

Tržič - »Tudi ob poroki si obljubiš večno zvestobo, pa se kdaj zalomi,« je kratko komentiral svoj odstop iz stranke SDS Pavel Rupar, nekdanji tržiški župan in nekdanji poslanec SDS. Poleg...