Kaj in kako so jedli v srednjem veku, lahko ugotavljamo predvsem na podlagi likovnih upodobitev tistega časa. V cerkvi sv. Križa na Križni gori je leta 1502 neznani slikar iz kroga münchenskega mojstra Pollacka upodobil prizor iz legende sv. Urha. Ta govori o čudežu s kokošjim bedrom, ki se v petek spremeni v ribo. (Foto: (Fototeka Gorenjskega muzeja))

Zgodbe muzejskih predmetov: Hrana nekoč

Po službi moram v trgovino po sadje in nekaj zelenjave. Ups, v Nemčiji ljudje umirajo zaradi kumar. Ne, baje so krivi kalčki. Ali pa tudi ne? Je hrana, ki jo kupujemo v trgovinah, sploh užitna? Je veletrgovcem res pomemben le še zaslužek in ne zdravje ljudi?

Precej drugače pa je bilo v preteklosti. Ljudje so jedli tisto, kar so pridelali sami, pridelek je bil odvisen od vremenskih razmer. Če so bile te slabe, je sledilo leto lakote. Ni bilo moke za temen kruh in za močnik, ki je bil vsakodnevna hrana. Nekaj kosov mesa in belo pšenično moko so hranili za praznike. Kljub vsemu pa so morali del svojega pridelka oddati svojemu zemljiškemu gospodu.

Srednjeveško plemstvo je od svojih podložnikov dobilo oves, pšenico, ječmen, proso, rž, oddajati so morali tudi jajca, kokoši, ovce, prašiče. Plemstvo je nekaj hrane pridelalo tudi na svojih pridvornih posestvih. Pripravljali so obilne obroke, ki so imeli tudi deset različnih jedi. Juhe so bile mastne, z jajčno zakuho, lahko so dodali tudi nekaj krvi. Obvezno so morale biti na jedilniku ribe ali raki in perutninsko meso. Stročnice ali zelje so bile pripravljene z mesom. Pripravljali so tudi sladice, ki so vsebovale svinjsko mast. Radi so se posladkali s sladko smetano, kateri so dodali zelišča in oreščke. Na mizi pa sta bila obvezno bel kruh in vino.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / torek, 3. februar 2015 / 14:07

Znova zapore predora Karavanke

Jesenice – Včeraj so v predoru Karavanke znova začeli dela, v sklopu katerih nadaljujejo lani začet projekt nadgraditve prezračevalnega sistema v slovenskem in avstrijskem delu. Zato bo predor ta i...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / ponedeljek, 18. julij 2016 / 20:10

Ljubezen gre skozi želodec

Kuharski mojster Jože Godec je pripravil kulinarično-vinsko popoldne v Gostilni in penzionu Resje na Nemškem Rovtu, ljubljanski butični hotel Cubo pa je praznoval svoj peti rojstni dan.

Kronika / ponedeljek, 18. julij 2016 / 19:43

Počasneje mimo Jesenic

Po avtocesti mimo Jesenic tudi prepoved prehitevanja za tovorna vozila

Zanimivosti / ponedeljek, 18. julij 2016 / 19:41

Brez vode ni življenja

Poslanci državnega zbora so z dvotretjinsko večino sprejeli predlog za ustavni vpis pravice dostopa do pitne vode. Se zavedamo neprecenljivosti te naravne dobrine?...

Šport / ponedeljek, 18. julij 2016 / 19:40

Čestitke evropskim podprvakom

Kljub številnim lovorikam je naslov klubskih evropskih podprvakov za traške balinarje največji uspeh, z njim pa so si zaslužili tudi čestitke domačega župana Mihe Ješeta.

Bled / ponedeljek, 18. julij 2016 / 19:33

Polepšali jim bodo počitnice

Petra in Niko Rakovec iz Zasipa sta se odločila, da bosta enega od svojih apartmajev poleti oddala brezplačno v najem socialno ogroženi družini, ki si sicer letos dopusta zaradi finančne stiske sploh...