Trajna osebna izkaznica za starejše
Po novem zakonu o osebni izkaznici bodo starejši od sedemdeset let imeli osebno izkaznico s trajno veljavnostjo. Elektronske osebne izkaznice ne bo.
Kranj - V veljavo je stopil novi zakon o osebni izkaznici, ki prinaša kar nekaj novosti. Tako se bo po novem državljanom po dopolnjenem 70. letu starosti osebna izkaznica izdala s trajno veljavnostjo. Nov zakon za primere, ki jih kot najbolj nujne primere (smrt, bolezen, nujni službeni opravki) označi uradna oseba, predvideva tudi možnost vročitve izdelane osebne izkaznice kar pri izdelovalcu. S tem poslovni čas upravne enote in logistika delovanja Pošte Slovenije nista več ovira za hitro vročitev dokumenta.
Po novem (po 1. marcu 2013) bo tudi možnost izdaje osebne izkaznice in naznanitve pogrešitve osebne izkaznice na diplomatskem predstavništvu in konzulatu Republike Slovenije v tujini (kot to že velja za izdajo potnega lista). V novem zakonu po drugi strani ni več predvidena izdaja elektronskih osebnih izkaznic. »Po izvedenem javnem razpisu se je namreč izkazalo, da bi bila uvedba elektronskih osebnih izkaznic cenovno nesprejemljiva,« so pojasnili na notranjem ministrstvu.
Osebna izkaznica je praktičen potovalni dokument v vseh državah Evropske unije ter v Albaniji, Bosni in Hercegovini, Makedoniji, Črni gori, na Hrvaškem, v Švici, na Norveškem in v Islandiji, zato pred poletnim dopustom pravočasno preverite njeno veljavnost, kakor tudi veljavnost potnega lista. V času pred počitnicami se namreč poveča število vlog za nove izkaznice, kar podaljša tudi čakalno dobo. Na notranjem ministrstvu še opozarjajo, da za mladoletnega otroka, ki potuje v tujino z zakonitim zastopnikom, ni več potrebno posebno dovoljenje za prehod meje, razen za prehod meje z BiH, kjer soglasje zakonitega zastopnika še vedno zahtevajo. Obrazec soglasja lahko zakoniti zastopniki pridobijo na vseh upravnih enotah ali na spletni strani ministrstva za zunanje zadeve.