Nekdanji komandant Teritorialne obrambe Občine Kranj Anton Rešek in kranjski podžupan Bojan Homan ob odkritju spominske plošče (Foto: Vilma Stanovnik)

Gorenjski veterani praznujejo

Kranj, Radovljica - Pred stavbo na Sejmišču 4 v Kranju, kjer je bil leta 1990 sedež Občinskega štaba teritorialne obrambe občine Kranj, so minuli torek popoldne pripravili slovesnost, hkrati pa so odkrili spominsko ploščo, s katero so počastili dan veteranov vojne za Slovenijo. Predsedstvo Zveze veteranov vojne za Slovenijo se je namreč odločilo zahvaliti občinam, ki so takrat spoštovale voljo in hrabro dejanje svojih štabov TO, ki so se uprli ukazu po razorožitvi. Na čas pred enaindvajsetimi leti je na slovesnosti spomnil Anton Rešek, takratni komandant Teritorialne obrambe Občine Kranj. »Spominska plošča, ki jo odkrivamo danes, te dogodke označuje kot hrabra in enkratna dejanja vseh sodelujočih. Prav tako naj bo drobec v mozaiku vseh dogodkov, ki so si sledila kasneje, ko smo prek projekta manevrske strukture narodne zaščite teritorialne obrambe in kasneje slovenske vojske uresničevali svojo odločenost živeti v samostojni Sloveniji,« je poudaril Anton Rešek, nato pa sta s kranjskim podžupanom Bojanom Homanom odkrila spominsko ploščo.

Slovesnostim ob dnevu veteranov vojne za Slovenijo se je pridružilo tudi območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Zgornja Gorenjska, ki združuje sedem zgornjegorenjskih občin in je s približno 1200 člani največje na Gorenjskem. »Možnost včlanjenja je bila dana vsem, ki so kakorkoli v času priprav, vojne za Slovenijo in vse do odhoda JLA pripomogli k slovenski samostojnosti,« poudarja predsednik leta 1997 ustanovljenega združenja Janez Koselj. »Pristopili smo k izvajanju aktivnosti za ohranjanje spomina na osamosvojitvene procese, vojno za Slovenijo in tudi na dogodke, pomembne za nastanek in ohranjanje slovenstva. Da dogodki ne bodo šli v pozabo, smo ob deseti obletnici vojne za Slovenijo izdali knjigo Rine Klinar: Zgornja Gorenjska 1990–1991 in ustanovili Veteranski pevski zbor.« Združenje je pred petimi leti v Radovljici zgradilo veteranski dom, organizira srečanja in prireditve, odziva pa se tudi na aktualna dogajanja. »Razočarani smo nad sedanjim stanjem. Ob osamosvajanju Slovenije smo vedeli, da gremo v kapitalizem, a ne v takšnega, kakšnega imamo danes,« pravi Janez Smole, nekdanji poveljnik radovljiške Teritorialne obrambe. »A tudi če bi vedeli, bi se takrat postavili v bran domovine.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / ponedeljek, 27. junij 2011 / 07:00

Puhartovi umetniki se predstavljajo

Kranj - Minulo sredo so avlo Mestne občine Kranj napolnili številni umetniki vseh starosti, ki so od lanske jeseni do prek kratkim ustvarjali v ateljeju Puhart. Petra, Zmago

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 18. avgust 2010 / 07:00

Ko je okno edini izhod

Gasilec, ki ga pri gašenju požara v visoki stavbi ogenj ujame v past, se lahko reši le skozi okno. A da bo njegov beg skozi okno v petem nadstropju varen, mora biti primerno opremljen in usposobljen.

Prosti čas / sreda, 18. avgust 2010 / 07:00

V neskončnost ... in naprej!

Studio Pixar ne popušča: tretji del digitalne animacijske sage Svet igrač nadaljuje zmagoviti niz, ki jemlje dih tako mladim kot starim, tako ljudem kot igračam.

Nasveti / sreda, 18. avgust 2010 / 07:00

Glasov kraljevski izlet

Po kolesarsko bi moral napisati Glasova kraljevska etapa, a se bojim, da bi potemtakem bilo manj takih, ki bi uživali, in več onih, ki bi tekmovali. Tekmovanje in užitek pa sodita na dirke, kajne...

Gospodarstvo / sreda, 18. avgust 2010 / 07:00

Pripravili sirarski tečaj

Bohinjska Bistrica - Bohinjska kmetijska svetovalna služba je v sodelovanju z Biotehniškim centrom Naklo pred začetkom paše na nižinskih in planinskih pašnikih pripravila na Sokl...

Gospodarstvo / sreda, 18. avgust 2010 / 07:00

Banke upnice pozitivno o Merkurju

Kranj - Po petkovem sestanku Bojana Knupleža, predsednika uprave Merkur, s šestimi največjimi bankami upnicami (Merkur je dolžan okoli 700 milijonov evrov), si lahko v Mer...