Za nesrečo kriv voznik
Za ponedeljkovo prometno nesrečo nemškega avtobusa na gorenjski avtocesti je bil kriv 54-letni voznik, saj je bil avtobus brezhiben, so sporočili iz policije.
Kranj - Večina udeležencev ponedeljkove prometne nesreče avtobusa na gorenjski avtocesti pri Voklem se je z vlakom vrnila na Bavarsko, medtem pa gorenjski policisti še ugotavljajo vzrok nesreče. Pooblaščeni sodni izvedenec cestnoprometne stroke je tako že izključil možnost tehnične napake, zato bodo policisti proti 54-letnemu vozniku podali kazensko ovadbo zaradi povzročitve prometne nesreče iz malomarnosti, je razložil Leon Keder, tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj. Kot je dodal, so bili v avtobusu na potniških sedežih nameščeni dvotočkovni varnostni pasovi, vendar slednjih potniki, večina starih od petnajst do sedemnajst let, niso uporabljali. Kranjski prometni policisti čakajo še na rezultate analize odrejenega strokovnega pregleda pri vozniku nemškega avtobusa na vsebnost alkohola, zdravil in mamil. »Če bi bila analiza pozitivna, bi zoper voznika ukrepali tudi zaradi vožnje pod vplivom alkohola oziroma mamil ali zdravil,« je pojasnil Keder.
V avtobusu, ki je bil na poti na hrvaški otok Krk, je bilo poleg voznika še 36 najstnikov in štirje spremljevalci. V nesreči, ki se je zgodila v ponedeljek okoli pol šeste ure zjutraj, se je ranilo devetindvajset oseb. Vse so oskrbeli v ljubljanskem kliničnem centru, kjer se sedaj zaradi hujših ran zdravijo še trije ponesrečenci. Reševanje ponesrečencev, v katerem je sodelovalo 36 gasilcev iz Kranja, Škofje Loke in Ljubljane ter sedemnajst ekip nujne medicinske pomoči s širšega območja Gorenjske in iz Ljubljane, je teklo brezhibno, ugotavljajo mnogi. To je potrdil tudi vodja kranjske izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje Jernej Hudohmet: »Zares je vse potekalo brezhibno. Reakcija policistov, gasilcev, zdravstvenih ustanov in Darsa je bila zelo hitra in ob taki množici ponesrečencev primerna. Pozna se, da smo več kot dve leti usklajevali regijski načrt zaščite in reševanja ob množični nesreči ob avtocesti, svoje so dodale tudi izkušnje iz verižnega trčenja na dolenjski avtocesti pri Grosupljem oktobra lani. Vsaka služba je opravila svoj posel. Dars je takoj poskrbel za hotelsko nastanitev ponesrečenih, regijski center za obveščanje pa je v kranjski hotel tudi takoj poslal psihologa iz državne enote za psihološko pomoč in šest prostovoljcev iz ekipe prve pomoči Območnega združenja Rdečega križa Kranj, ki so ponudili psihološko oporo vsem, tudi odpuščenim iz bolnišnice.«