Župani nič več poslanci
Državni zbor je v torek izglasoval nezdružljivost županske in poslanske funkcije. To so poskušali doslej že šestkrat, tokrat je bil predlagatelj poslanec Zares Franci Kek s 44 podpisniki.
Ljubljana – Za nezdružljivost je glasovalo 48 poslancev, 32 jih je bilo proti, in sicer iz strank SDS, SLS in nekaterih koalicijskih. Proti predlogu sta glasovala tudi gorenjska poslanca-župana Milan Čadež (SDS) in Tomaž Tom Mencinger (SD). Kako sprejemata novo dejstvo in katero od vlog bosta izbrala, če bosta v prihodnje izvoljena na obe? Milan Čadež: »Volivci so me leta 2008 izvolili za poslanca državnega zbora in leta 2010 za župana občine Gorenja vas-Poljane. Obe svoji funkciji bom izpeljal do konca, o tem, kaj bo na prihodnjih volitvah, pa sedaj ne bi govoril. Rečem naj le, da spoštujem sprejeto zakonodajo. Ob tem morda le pomislek: ustava pravi, da vsak državljan lahko voli in je izvoljen; je tu torej nekaj narobe?«
Tomaž Tom Mencinger, sicer tudi jeseniški župan, pa meni, da problem ni le enoznačen, da bi ob nezdružljivosti lahko razmislili še o kaki drugi funkciji (tokrat je izglasovano, da tudi podžupan ne more biti hkrati poslanec), da se ob mešanju zakonodajne in izvršne oblasti postavlja vprašanje županovega položaja v občinskem svetu, ki ga le vodi, v njem pa ne glasuje. Vprašuje se tudi o neenakomernem zastopanju lokalnih interesov v državnem zboru, potem ko župani ne bodo več smeli biti poslanci, o vlogi državnega sveta, o pokrajinah, sedaj pa se obeta še sprememba v volilni zakonodaji, ki ukinja okraje. »Vse to vodi k popolni centralizaciji,« pravi Mencinger. Toda kar je bilo sprejeto, je bilo sprejeto, pravi župan Jesenic, ki v primeru izvolitve na obe funkciji daje prednost županski. Tretji gorenjski župan Borut Sajovic, poslanec LDS, pa je zakonsko novelo o nezdružljivosti podprl.