Merfin najverjetneje v stečaj
Ljubljansko sodišče je zavrglo predlog za uvedbo prisilne poravnave Merfina. Upniki večinsko potrdili prisilno poravnavo Mersteela.
Naklo – Okrožno sodišče v Ljubljani je prejšnji teden zavrglo predlog za začetek postopka prisilne poravnave podjetja Merfin, prek katerega je skupina menedžerjev poskušala izpeljati menedžerski odkup nakelskega Merkurja. Kot je sodišče obrazložilo, predlagatelj uvedbe prisilne poravnave - največji lastnik Merfina Bine Kordež - ni do roka plačal 1500 evrov za začetek postopka. Merfinu se torej obeta stečaj, ljubljanski Dnevnik pa ob tem ugotavlja, da je bil Kordežev predlog za prisilno poravnavo zgolj manever, s katerim je dosegel iztek enoletnega roka, v katerem bi lahko stečajni upravitelj izpodbijal nekatere sporne posle Merfina. Med njimi tudi izplačilo dividend v višini dvanajst milijonov evrov marca lani in porabo 150-milijonskega posojila, ki ga je Merfinu dal HTC Dva, ki si je v letih 2009 in 2010 od Merkurja sposodil prek 190 milijonov evrov.
Prejšnji teden se je končalo tudi glasovanje o prisilni poravnavi Mersteela, ki jo je po besedah upraviteljice Katarine Benedik podprlo zadostno število upnikov. Benedikova poročila o glasovanju še ni podala, saj višje sodišče v Ljubljani (do včeraj dopoldne) še ni odločilo o pritožbah na prerekane terjatve treh upnikov. Upraviteljica je tudi umaknila ugovor na vodenje prisilne poravnave, saj je Mersteel naknadno sklenil krovni dogovor z bankami, s katerimi si je zagotovil potrebna dodatna finančna sredstva. Kranjsko okrožno sodišče je tako že preklicalo narok za obravnavo podanega ugovora. V novem načrtu finančnega prestrukturiranja Mersteel ponuja 55-odstotno poplačilo terjatev, kar naj bi bilo upnikom enakomerno izplačano v petih letih z enoletnim moratorijem. V postopku prisilne poravnave je 384 upnikov prijavilo za 155 milijonov evrov terjatev, od tega je priznanih 69 milijonov evrov.