Priložnost tudi za slovenska vlaganja
Evropski poslanec Jelko Kacin je v tričlanski delegaciji Evropskega parlamenta pred prvomajskimi prazniki obiskal Irak in Kurdistan. Velika priložnost za tuja vlaganja.
Kranj - »Po dveh letih sedanjega mandata Evropskega parlamenta so dozorele razmere za prvi uradni obisk v Iraku,« je dejal evropski poslanec Jelko Kacin, ki sodeluje v stalni delegaciji EP za odnose z Irakom, ustanovljeni v tem mandatu. »V Iraku še ni v celoti imenovana vlada in je parlament edina delujoča institucija. Naša delegacija je obiskala Bagdad in mesto Erbil v avtonomni regiji Kurdistan, kjer smo se srečali z vsemi pomembnejšimi funkcionarji regije, med drugim tudi s katoliškim škofom in guvernerjem Erbila.«
Evropejci imamo nerealno predstavo o Iraku, negativno podobo tega dela sveta gradijo nekateri mediji. Toda Irak sedaj spet funkcionira, meni Kacin, čeprav se je ob svojem obisku pred vstopom v ožje središče Bagdada, zavarovano z visokim betonskim obzidjem, srečal s strogimi varnostnimi ukrepi. Toda ko vstopiš, je to mesto kot vsako drugo, dodaja. Irak ima zaradi nafte in plina visok letni proračun, država ponuja dobre priložnosti za tuja vlaganja, tudi za naše gospodarstvo. »V Kurdistanu pa je stanje še boljše, podobno položaju Slovenije v nekdanji Jugoslaviji, to je oaza miru, brez barikad na cestah. Letna stopnja gospodarske rasti je dosegla deset odstotkov, stabilne politične razmere in dobri pogoji za vlaganja so pritegnili že veliko tujih vlagateljev. Investicijski cikel je tu močan, zlasti turška podjetja tu veliko gradijo, vse od cest, šol in termoelektrarn do električnega omrežja. Tudi za nas je to območje lahko velika priložnost, nekateri najbolj podjetni so že tam. V Kurdistanu, ki sem ga v kratkem času obiskal že drugič, sem dobil vtis, da zelo naklonjeno gledajo tudi na morebitne slovenske partnerje,« ocenjuje Kacin in ob tem poziva slovenske gospodarstvenike, da si delo poiščejo tudi na tem območju. Namen obiska evropskih parlamentarcev v Iraku in Kurdistanu je bilo utiranje rednega dialoga s tamkajšnjima parlamentoma. Pozornost so namenili več vprašanjem, tudi manjšinskemu in ženskemu, sprejeli so deklaracijo, v kateri so se zavezali k poglabljanju sodelovanja na področju izobraževanja, zdravja, okolja, gospodarstva, investicij, energije. Že prihodnji teden bo evropski parlament v Strasbourgu pozornost namenil temu območju, je še povedal Jelko Kacin.