Nedeljsko dopoldne bodo zaznamovala prvomajska srečanja na Sv. Joštu nad Kranjem, Križni gori nad Škofjo Loko, na Pristavi nad Javorniškim Rovtom in v Kamniški Bistrici. Na sliki: lansko zborovanje na Križni gori. (Foto: Tina Dokl)

Ne le delo, tudi plačilo naj bo pošteno

Čas za opozarjanje na delavske pravice je več kot primeren. Ne le zaradi praznika dela, ampak tudi zaradi vse boljše slike poslovanja številnih podjetij, kjer plače ostajajo na minimumu.

Sliši se, da je mnogo gorenjskih delavcev nezadovoljnih in bodo s stavko zahtevali višje plače.

Na torkovem praznovanju dneva upora smo lahko slišali tudi zgodbe pevk Kombinata o tem, kako je izgubiti službo v Merkurju (takšnih je bilo v zadnjem letu zelo veliko), kako je težko delati za nizko plačo in je težko tudi, če delo imaš. To je lahko pomen letošnjega praznovanja 1. maja, praznika dela: Dostojno plačilo za delo. V mislih še vedno odzvanjajo besede Iztoka Seljaka, predsednika poslovodnega odbora Hidrie, ki je ob stavki v jeseniškem obratu Hidrie Rotomatike dejal, da je njegova naloga zagotavljati konkurenčnost na svetovnih trgih. O plačah, ki naj bi bile nadpovprečne v panogi, čeprav so nekateri dobili komaj zakonsko minimalno plačo ali drobiž več, pa nič.

V tem podjetju so z novo kolektivno pogodbo dobili za dobrih deset odstotkov višje plače, kaj pa drugje? Sliši se, da je mnogo gorenjskih delavcev nezadovoljnih in bodo s stavko zahtevali višje plače. Razumeti jih je, da jim je dovolj trdega dela za lastnike, ki ne vedo, da dobro živijo na račun njihovih delavcev, ki s šeststo evri ali manj neto plače komaj shajajo skozi mesec. Nič bolje ne gre številnim samostojnim podjetnikom, ki delujejo kot redno zaposleni, s tovrstnim statusom pa ostajajo brez osnovnih delavskih pravic, kot je plačilo malice, prevoz na delo, regres, plačana bolniška odsotnost in dopust.

Na drugi strani so brezposelni (8231 na Gorenjskem), ki ne vedo, kako bo jutri, čeprav na mesec pošljejo tudi po deset prošenj za delo. Hudo je tudi pri podjetnikih, ki za opravljeno delo niso dobili plačila. In še huje je, ker se kaže, da imamo v Sloveniji tako globoko krizo le zato, ker so nekateri želeli imeti vse. Tudi na račun delavcev, ki so sedaj nastradali bolj kot pohlepneži. Kdo se bolj boji pokojninske reforme: propadli tajkuni ali delavci?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Pestnerjevih štirideset let

V petek je bil na Bledu drugi koncert Pestnerjeve jubilejne turneje po Sloveniji ob 40-letnici njegovega delovanja. Žal Festivalne dvorane na Bledu ni napolnil.

Objavljeno na isti dan


Bled / ponedeljek, 27. december 2010 / 07:00

Matjaž Berčon v. d. direktorja občinske uprave

Bled - Vodenje blejske občinske uprave bo konec decembra do imenovanja novega direktorja, vendar največ za šest mesecev, prevzel Matjaž Berčon, ki mu tako preneha funkcija občins...

Domžale / ponedeljek, 27. december 2010 / 07:00

Otroški Živ žav in silvestrovanje na prostem

Domžale - Občina Domžale v zadnjih dneh starega leta pripravlja več prireditev, namenjenih vsem generacijam. Kot je povedala podžupanja Andreja Pogačnik Jarc, želijo z otr...

Humor / ponedeljek, 27. december 2010 / 07:00

Ta je dobra

Ko ženske pridejo v raj V raj je prispela nova skupina žensk. Sveti Peter jih postroji in reče: »Vse, ki ste vsaj enkrat prevarale moža, stopite...

Slovenija / ponedeljek, 27. december 2010 / 07:00

Jaslice v Lončarjevem muzeju

Jaslice so člani Turističnega društva Komenda letos postavili prvič, na ogled pa bodo vse do 29. decembra.

Zanimivosti / ponedeljek, 27. december 2010 / 07:00

Gorenjci na celjski razstavi jaslic

Letošnjo vseslovensko razstavo jaslic so v začetku decembra organizirali v Celju.