Pogajanja zaključena, stavka prekinjena
Vodstvo Hidrie Rotomatike je v torek s sindikati podpisalo novo podjetniško kolektivno pogodbo, katere usklajevanja so trajala eno leto. Višje plače, ne pa boljše delovne razmere so razlog za prekinitev stavke na Jesenicah.
Jesenice, Idrija – »Zaključek pogajanj in podpis kolektivne pogodbe pomeni uspešen sklep socialnega dialoga med vodstvom družbe in reprezentativnimi sindikati. Nova pogodba natančno opredeljuje in ureja pravice, obveznosti in odgovornosti iz delovnih razmerij zaposlenih,« pojasnjuje Helena Pregelj Tušar iz Hidrie. Nova pogodba vsebuje tudi tarifno prilogo, katere bistveni element je model usklajevanja osnovnih plač v Rotomatiki.
S 1. majem se bodo vse osnovne plače povišale za tri odstotke, nadaljnje usklajevanje vseh osnovnih plač pa je vezano na povečanje osnovnih plač na ravni branžne kolektivne pogodbe. »Pomembna novost je turnusni dodatek v višini osem odstotkov k osnovnim plačam za vse, ki delo opravljajo v turnusu,« pojasnjuje Pregelj Tušarjeva. V Hidrii so v torek znova poudarili, da je stavka na Jesenicah škodljiva in neupravičena, in pozvali stavkovni odbor k prekinitvi stavke.
Naslednji dan se je stavkovni odbor tako tudi odločil. »Plače so višje za dobrih enajst odstotkov za skoraj vse na Jesenicah, saj le štirje ne delajo v štirih izmenah. O delovnih razmerah, poleti je v proizvodnji peklensko vroče, se bomo pogovarjali po končanem delu,« je povedal vodja stavkovnega odbora Andrej Robič. Nerazumljivo mu je, da se vodstvo ves čas stavke z odborom ni želelo pogajati, opravili so le nekaj neformalnih pogovorov. Kdaj bi se lahko znova odločili za stavko, ne morem napovedati, dodaja Robič.
Čeprav v Hidrii trdijo, da so plače zaposlenih krepko nad panožno kolektivno pogodbo, Robič pravi, da imajo številni zaposleni komaj minimalne neto plače z vsemi dodatki, osnovna znaša 592 evrov bruto. Po novi pogodbi, pa naj bo ta rezultat stavke ali ne, bodo zaposleni prejeli od 80 do 110 evrov bruto višjo plačo. Stavkajoče, na Jesenicah se je za stavko odločilo od 65 do 70 delavcev, podpirala pa jo je velika večina, sedaj skupaj s sindikatom čaka boj za plačilo nadomestila v času stavke.
»Vse dokumente smo predali odvetniški družbi. Ker je bila stavka zakonita, jo mora Hidria plačati,« pravi Robič. Sedaj že nekdanji vodja stavkovnega odbora, sicer pa prvi sindikalist v podjetju pravi, da s stavko niso dosegli vsega: »To je manj kot smo želeli, vendar smo se pripravljeni pogovarjati naprej. Plače so nekoliko višje, delovne razmere pa ostajajo enake.«