Predsedstvo Skupnosti občin Slovenije je na seji v Radovljici obravnavalo problematiko popisovanja škod po naravnih ujmah in nesrečah.

Država nalaga, občine izvajajo in plačujejo

Na področju zavarovanj pred naravnimi nesrečami in ujmami bo treba vzpostaviti nov sistem, v katerem bo tveganje razporejeno med kmeta, državo in zavarovalnico.

Radovljica – Čeprav Zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami načeloma opredeljuje, da je ocenjevanje škode, ki jo povzročijo naravne in druge nesreče, v pristojnosti države, pa v primeru takšnih nesreč delo na terenu dejansko izvajajo občinske komisije. Država jim za delo ne zagotavlja nobenih finančnih sredstev, kar je po mnenju predsedstva Skupnosti občin Slovenije, ki se je na redni seji v sredo zbralo v Radovljici, krivično.

»Država predpisuje, mi izvajamo, finančne posledice pa so v večini primerov na plečih občin,« je situacijo, s katero se ob naravnih nesrečah soočajo občine, orisal radovljiški župan Ciril Globočnik. Posebej kritično je stanje na področju kmetijstva, kjer se, kot je povedala Ana Jakšič z Uprave RS za zaščito in reševanje, pri popisih škod po eni strani srečujejo z nerealnimi in celo neresničnimi ocenami komisij, po drugi strani pa z nerealnimi pričakovanji prizadetih, da prihod komisije avtomatično pomeni tudi povrnitev škode.

Predsedstvo skupnosti občin Slovenije je zato najprej oblikovalo predlog, naj občinske komisije ne opravljajo več popisovanja škod, a jih je predstavnica Direktorata za Kmetijstvo na MKGP, sekretarka Majda Zavšek Urbančič opozorila, da je prav opravljena ocena škode bistvena za kmete, ki uveljavljajo subvencije iz okoljskih ukrepov. »Če se občine odločijo, da škode ne bodo ocenjevale, bo moral kmet prinesti sodno cenitev, sicer subvencij ne bo dobil,« je pojasnila Zavšek Urbančičeva, ki pravi, da bo treba na področju zavarovanj zaradi vse pogostejših in večjih škod vzpostaviti nov sistem, v katerem bo tveganje razporejeno med kmeta, državo in zavarovalnico. Ministrstvo pa že zdaj, kot je še poudarila, s subvencijami spodbuja kmete, naj se v večji meri kot doslej odločajo za zavarovanja.

Predsedstvo SOS se je zato odločilo, da občin ne bo pozivalo k ukinjanju popisnih komisij, pristojna ministrstva pa bodo pozvali, da se s predstavniki občin čim prej sestanejo in poskušajo rešiti za občine nepravično situacijo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranjska Gora / sobota, 25. junij 2016 / 10:22

Odpirajo novi Kamp Špik

Družba Hit Larix z 850 tisoč evri oživlja Kamp Špik v Gozdu - Martuljku, na mestu, kjer je nekoč že bil, a so ga z namenom gradnje apartmajskega naselja pred skoraj desetletjem zaprli.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sreda, 28. oktober 2015 / 13:28

Žičničarji pripravljeni na zimo

Predprodaja smučarskih vozovnic, ki jih gorenjska smučišča ta čas ponujajo od 10 do tudi 31 odstotkov ceneje, že naznanja novo smučarsko sezono. Na Veliki planini bodo vanjo vstopili z obnovljeno sede...

Gorenja vas-Poljane / sreda, 28. oktober 2015 / 13:20

Zadovoljni s sanacijo po poplavah

Ob obletnici poplav na območju Škofje Loke in Poljanske doline so minuli petek v Gorenji vasi predstavili ukrepe, ki so jih doslej izvedli pri odpravi posledic poplav. Pri tem so v občinah opozorili n...

Kranjska Gora / sreda, 28. oktober 2015 / 12:56

Ledeniški wellness, novost v turistični ponudbi

Gozd Martuljek – V hotelu Špik v Gozdu - Martuljku bodo turistično ponudbo obogatili s prvim ledeniškim wellnessom v Sloveniji. Na osnovi vode, ki jo črpajo iz globoko pod zemljo ležečih l...

Kranj / sreda, 28. oktober 2015 / 12:55

Posestvo bo državna last

Večina posestva Brdo je že sedaj v lasti Republike Slovenije, v kratkem pa se bodo začeli postopki za zagotovitev lastništva nad celotnim posestvom.

Naklo / sreda, 28. oktober 2015 / 12:55

Drugi rebalans proračuna

Naklo – Občinski svetniki so na zadnji seji sprejeli drugi rebalans proračuna Občine Naklo za leto 2015. Letos je prišlo do dodatnega znižanja vrednosti pribitkov (marž) za novo najete kredite, smi...