Predsedstvo Skupnosti občin Slovenije je na seji v Radovljici obravnavalo problematiko popisovanja škod po naravnih ujmah in nesrečah.

Država nalaga, občine izvajajo in plačujejo

Na področju zavarovanj pred naravnimi nesrečami in ujmami bo treba vzpostaviti nov sistem, v katerem bo tveganje razporejeno med kmeta, državo in zavarovalnico.

Radovljica – Čeprav Zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami načeloma opredeljuje, da je ocenjevanje škode, ki jo povzročijo naravne in druge nesreče, v pristojnosti države, pa v primeru takšnih nesreč delo na terenu dejansko izvajajo občinske komisije. Država jim za delo ne zagotavlja nobenih finančnih sredstev, kar je po mnenju predsedstva Skupnosti občin Slovenije, ki se je na redni seji v sredo zbralo v Radovljici, krivično.

»Država predpisuje, mi izvajamo, finančne posledice pa so v večini primerov na plečih občin,« je situacijo, s katero se ob naravnih nesrečah soočajo občine, orisal radovljiški župan Ciril Globočnik. Posebej kritično je stanje na področju kmetijstva, kjer se, kot je povedala Ana Jakšič z Uprave RS za zaščito in reševanje, pri popisih škod po eni strani srečujejo z nerealnimi in celo neresničnimi ocenami komisij, po drugi strani pa z nerealnimi pričakovanji prizadetih, da prihod komisije avtomatično pomeni tudi povrnitev škode.

Predsedstvo skupnosti občin Slovenije je zato najprej oblikovalo predlog, naj občinske komisije ne opravljajo več popisovanja škod, a jih je predstavnica Direktorata za Kmetijstvo na MKGP, sekretarka Majda Zavšek Urbančič opozorila, da je prav opravljena ocena škode bistvena za kmete, ki uveljavljajo subvencije iz okoljskih ukrepov. »Če se občine odločijo, da škode ne bodo ocenjevale, bo moral kmet prinesti sodno cenitev, sicer subvencij ne bo dobil,« je pojasnila Zavšek Urbančičeva, ki pravi, da bo treba na področju zavarovanj zaradi vse pogostejših in večjih škod vzpostaviti nov sistem, v katerem bo tveganje razporejeno med kmeta, državo in zavarovalnico. Ministrstvo pa že zdaj, kot je še poudarila, s subvencijami spodbuja kmete, naj se v večji meri kot doslej odločajo za zavarovanja.

Predsedstvo SOS se je zato odločilo, da občin ne bo pozivalo k ukinjanju popisnih komisij, pristojna ministrstva pa bodo pozvali, da se s predstavniki občin čim prej sestanejo in poskušajo rešiti za občine nepravično situacijo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / ponedeljek, 4. julij 2016 / 00:08

Kamnik zgodovinsko mesto

Kamniški svetniki so na junijski seji soglašali z vključitvijo Občine Kamnik v Združenje zgodovinskih mest Slovenije.

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 10. december 2008 / 07:00

Tragičen konec miklavževanja

V prometnih nesrečah so minuli konec tedna umrli osemnajstletnik iz Struževega, 21-letnik s Pšate in petdesetletnik iz Vodic.

Kranj / sreda, 10. december 2008 / 07:00

Nova neprofitna stanovanja

Kranjski župan Damijan Perne je v ponedeljek najemnikom izročil ključe in pogodbe za 22 neprofitnih stanovanj v Struževem.

Gospodarstvo / sreda, 10. december 2008 / 07:00

Vzajemna napovedala zvišanje premije

Zdravstvena zavarovalnica Vzajemna bo premijo za dopolnilno zdravstveno zavarovanje verjetno zvišala marca ali aprila prihodnje leto.

Zanimivosti / sreda, 10. december 2008 / 07:00

Končal se je stražiški kulturni teden

Kulturni teden v Stražišču so v soboto s pesmijo in plesom zaključili pevke Dečve in savski folkloristi.

Škofja Loka / sreda, 10. december 2008 / 07:00

Izvirni pasijonski spominek

Škofja Loka - Novembra so v občini Škofja Loka objavili javni natečaj za izbor kakovostnih spominkov, ki jih bodo lahko uporabljali za zaščitni znak Škofjeloškega pasijona. Sredi...