Gorenjci pogosto k zdravniku
Gorenjska se zgolj z 1,7 zdravnika na tisoč prebivalcev uvršča pod slovensko povprečje, redkeje se zdravimo v bolnišnicah, bolniški stalež na Gorenjskem je med najnižjimi, vendar pa zdravnike obiskujemo bolj pogosto kot v povprečju v Sloveniji.
Kranj – V sodelovanju z Ministrstvom za zdravje in Inštitutom za varovanje zdravja Republike Slovenije so pri Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj pripravili regijsko konferenco o zdravju na Gorenjskem, na njej pa so govorili o tem, kako je mogoče tudi v lokalnih okoljih prispevati k boljšemu zdravju prebivalcev. »Osnovno poslanstvo našega zavoda je ohranjanje, krepitev in varovanje zdravja. Seveda smo sami pri tem premalo, treba se je povezovati, skrb za zdravje je treba vnesti tudi v druge sektorje na lokalni in regijski ravni. Upam, da vam bodo pri tem pomagali tudi izsledki naših strokovnjakov,« je poudarila direktorica Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj Irena Grmek Košnik. Kot je povedala generalna direktorica Direktorata za javno zdravje pri Ministrstvu za zdravje Mojca Gruntar Činč, je v letošnjem letu vseh devet zavodov za zdravstveno varstvo v Sloveniji organiziralo podobne regijske konference. »Njihov namen je, da v vsaki regiji ugotovimo, kakšni so zdravstveni kazalci, predvsem pa, da poiščemo možne načine in priložnosti, kako je mogoče izboljšati skrb za zdravje prebivalcev, pa naj bo to prek zdravstvene službe ali drugih vzvodov, ki pomembno vplivajo na razmere, v katerih živimo,« je poudarila Gruntar Činčeva in spregovorila tudi o neenakosti v zdravju in ukrepih za njihovo zmanjševanje, ki se začnejo že pri pripravi strategije in drugih razvojnih dokumentov. Ob tem je povedala, da se razlike ne pojavljajo zgolj med državami, temveč tudi v naših regijah in občinah.
Z zanimivimi podatki za Gorenjsko je nato postregla Alenka Hafner, vodja oddelka za socialno medicino, analitiko in promocijo zdravja pri Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj, ki je poudarila, da Gorenjci svojega izbranega zdravnika najpogosteje obiščemo zaradi bolezni dihal, bolezni mišično-skeletnega sistema in vezivnega tkiva, najpogostejši vzroki za zdravljenje v bolnišnici pa so bolezni obtočil, novotvorbe, poškodbe in zastrupitve. Gorenjci v povprečju pogosteje obiščemo zdravnika kot drugi Slovenci, redkeje se zdravimo v bolnišnicah, tudi bolniški stalež pa je na Gorenjskem med najnižjimi v Sloveniji. Gorenjska se z 1,7 zdravnika na tisoč prebivalcev uvršča pod slovensko povprečje, ki je 2,5 zdravnika na tisoč prebivalcev, manj kot v Sloveniji pa je na Gorenjskem tudi višjih in diplomiranih medicinskih sester in medicinskih tehnikov.