Poslovna cona posluje stabilno
Komendski svetniki so se na izredni seji seznanili s finančnim poslovanjem družbe Poslovna cona Komenda, ki je v 80-odstotni lasti občine. Na prodajo čaka še šestdeset odstotkov zemljišč, gradnja komunalne infrastrukture bo končana konec aprila.
Komenda – Izredna seja na temo Poslovne cone Komenda (PCK), ki jo je župan Tomaž Drolec sklical na zahtevo petih svetnikov, je članom občinskega sveta postregla s popolno informacijo o stanju družbe in prodaji zemljišč, seje pa kljub zahtevi nekaterih niso zaprli za javnost.
»Prav ničesar nam ni treba skrivati pred javnostjo. Ta cona je naš ponos, ki nam ga zavida marsikatera občina, in brez nje razvoja v Komendi ne bi bilo. Zato je prav, da podatke predstavimo tudi javnosti,« je uvodoma zatrdil župan. Kot je povedal direktor Matic Romšak, ki je v družbo prišel pred štirimi meseci, jim je v zadnjem letu uspelo stroške poslovanja znižati za štirideset odstotkov, in čeprav stanje zaradi dolgoročnih kreditov ni rožnato (posojil je za 15 milijonov evrov), družba posluje stabilno in transparentno. »V zadnjih mesecih smo prodali tri nova zemljišča, svoje obveznosti do bank izpolnjujemo v roku, prav tako je pri koncu gradnja komunalne infrastrukture, ki bo po zagotovilih Primorja zaključena do konca aprila,« je povedal in dodal, da so zaradi konkurenčnosti ceno na kvadratni meter komunalno opremljenega zemljišča znižali na 120 evrov, saj si želijo privabiti tudi tuje kupce.
S konkretnimi podatki je postregel tudi predsednik nadzornega sveta družbe Tomaž Lamovšek. Občina Komenda je v zadnjih petih letih od ustanovitve družbe na račun poslovne cone v proračun prejela že šest milijonov evrov, sedem milijonov načrtujejo v prihodnjih treh letih, vsaj osem milijonov pa naj bi dobili tudi s prodajo sedmih hektarov zazidljivih zemljišč, ki so jih okoljevarstveniki izvzeli iz pozidave, a je sodišče pred nekaj tedni že ugodilo pritožbi občine. Družba PCK ima v lasti 65 hektarov zemljišč od skupno 75 hektarov, od prodaje zemljišč pa pričakujejo okoli štirideset milijonov evrov, pri čemer je treba odšteti še stroške gradnje komunalne infrastrukture. Največ zemljišč so prodali leta 2007, povsem pa se je ustavilo leta 2009, ko niso prodali niti kvadratnega metra. Kriza je svoje zobe pokazala tudi lani, ko je kar nekaj kupcev od pogodb odstopilo, pri čemer je bila družba prikrajšana za devet milijonov evrov. Občina še v letošnjem letu načrtuje za 1,2 milijona prihodkov tudi od prodaje električnega in telekomunikacijskega omrežja v coni.
Na seji so razpravljali tudi o zmanjšanju števila članov nadzornega sveta z deset na sedanjih pet članov, o spremembah družbene pogodbe med Občino Komenda in družbo Candor (občina je januarja za 2,3 milijona odkupila 8,4-odstoten delež te družbe), ki ima v lasti preostali delež, o pooblastilih župana v skupščini družbe ter vlogi občinskega sveta.