Bolezni trave, nega in setev
Na urejen vrt sodi tudi trata, ki je lahko del vrta za večnamensko rabo. Na trati se igrajo otroci, na trato postavimo poleti mizo in klopi in v bližino vrtni kamin.
S trato pa je lahko prav spomladi kup težav. Potem ko se mrzli dnevi poslovijo, je za nego in oskrbo na vrsti najprej trata. Treba jo je pregrabiti z gostimi grabljami, tako odstranimo suhe dele in prezračimo travno rušo. To bo kasneje pripomoglo, da bo lepo odgnala. Vendar spomladi trata ni vedno lepo zelena. Če smo jo v preteklem letu preveč pognojili, se spomladi pojavijo rjavi ožigi. Vso travno rušo odstranimo, nanesemo malo nove zemlje in posejemo novo seme. Na trati lahko opazimo snežno plesen, ki jo povzroča gliva, prepoznamo pa jo po odmrlih zaplatah. Tam, kjer je trava preveč pohojena, bo slabo ozelenela. Zato poti po vrtu raje tlakujmo, ali označimo s kamni, tlakovci, ploščami, da hodimo samo po njih, trata pa ostane lepo zelena.
Priporočljivo je zgodaj spomladi trato posuti z apnom, ki uničuje mah in razkuži zemljo. Številne krtine lahko trato uničijo. Nekaj škode naredijo tudi številne žuželke, tudi mravlje. Trato je potrebno dobro pograbiti, da nimamo potem težav pri košnji s kosilnico. Številne ptice trato čistijo s tem, da pojedo veliko žuželk. Če je trata mlada, jo uničijo že majhni blatni kupčki, ki jih naredijo številni deževniki v zemlji. Trato zelo uničijo tudi mačke in psi s svojimi iztrebki, zato je seveda nujna redna oskrba, sploh če imate otroke, ki se radi na trati igrajo. Čez poletje je trata tudi velik porabnik vode. Le redno zalivanje omogoči, da je tudi v najhujši suši lepo zelena. Med poletnimi meseci je ne kosite prenizko.