Novi predsednik uprave Janez Sajovic stavi na pospešen razvoj Peka. (Foto: Gorazd Kavčič)

Peko z večmilijonsko izgubo

Peko je lani proizvedel za več kot pol manj obutve, zato je naloga novega vodstva obuditev proizvodnje, hkrati tudi izboljšanje prodaje.

Tržič – Pred dobrim mesecem je tržiški Peko prevzel Janez Sajovic. Po pregledu stanja v knjigah in na terenu je ugotovil, da je imela skupina samo lani več kot šest milijonov evrov izgube. Izboljšanje vidi v širitvi proizvodnje, delu s kadri in enotnih trgovinah.

Prejšnji teden ste predstavili rezultate poslovanja. Kakšni so razlogi za izgubo?

»Skupina Peko je ustvarila 6,3 milijona evrov izgube, od tega odpade na slovenski del približno štiri milijone. Razlog je preprost: lani je Peko proizvedel le okoli 200 tisoč parov lastne obutve, še leto prej skoraj pol milijona. Trend proizvodnje Peka je drastično padel, sedaj vemo, da moramo proizvesti vsaj za polovico več kot lani.«

Ali prvi meseci kažejo, da se trend obrača?

»V primerjavi z istim obdobjem lani imamo že sedaj naročil za približno 350 tisoč parov obutve. Prodaja je bila januarja in februarja zelo slaba, marca je bilo bolje. Tudi za tretjino. Prodajamo v lastnih trgovinah, zelo malo v veleprodaji, na tem področju moramo še veliko delati.«

Kako prodati več?

»Imamo 140 trgovin po vsej nekdanji Jugoslaviji. V Makedoniji in na Hrvaškem delamo zelo dobro, v BiH in Srbiji pa imamo težave tudi zaradi napačnega vodenja, nerazčiščenih zgodb z nepremičninami iz preteklosti. V Srbiji sem zamenjal direktorja, saj je januarska prodaja padla za polovico.«

Vam iz omare pada veliko okostnjakov? Omenili ste vračanje trgovin v Srbiji …

»S preteklostjo se ne želim ukvarjati. Razčistiti pa moramo lastništvo nepremičnin, sprejeti moramo tudi, da Peko v nepremičninah ni vreden štiri milijone, ampak trikrat, štirikrat več. Ne želim ugibati, zakaj so bile tako ocenjene, morda je želel Peko nekdo poceni kupiti. Želimo imeti čiste račune. Morda kakšno nepremičnino tudi prodati.«

Zakaj bi prodajali trgovine?

»Postaviti moramo enoten standard Peko trgovin. Le 50 do 60 kvadratnih metrov velika trgovina ne more veliko ponuditi.«

Bi s tem dobili svež denar, kot je napovedal predsednik nadzornega sveta?

»Ne. Nimamo dovolj svežega pritoka denarja, da bi lahko plačali za milijon in pol obveznosti do dobaviteljev. Sedaj pa moramo nabaviti material, da bomo lahko naredili jesensko kolekcijo, nekaj moramo vložiti tudi v trgovine. Enostavno je: proizvesti moramo več in več tudi prodati.«

Ali danes proizvodnja sploh zmore na letni ravni proizvesti 350 tisoč parov obutve?

»Danes delamo 1400 parov obutve na dan, po novem jih moramo dva tisoč na dan. To pomeni, da potrebujemo novo proizvodno linijo, morda tudi drugo izmeno, in zaposliti 20 novih sodelavcev. Nekoliko bomo tudi reorganizirali proizvodnjo, zelo računamo na kooperante za šivanje zgornjega dela obutve. Težava je, da ne dobimo novih sodelavcev, čevljarjev ni. Kje so nekdanji delavci Planike? Letos bomo veliko vlagali v sodelavce, na novo zaposlovali, za izobraževanje bomo namenili stokrat več kot prej.«

O težavah Peka se ni veliko vedelo, v zadnjih dveh letih pa je izguba znašala več kot 10 milijonov evrov. Kako sanirati ta dolg?

»Pripravili smo 37 sanacijskih ukrepov, saj v zadnjih letih ni bilo vse dobro. Izguba se je krila tudi z odprodajo nepremičnin, investicij pa ni bilo. Ne v stroje, ne v kadre. Višje ali visoko izobraženih kadrov v Peku skoraj ni. Najprej moramo sanirati poslovanje v BiH in Srbiji ter tudi v Tržiču. Hitreje moramo izvesti naročila, tu je ogromno rezerv.«

Kakšen bo Peko čez leto?

»Srčno si želim, da boljši. Po proizvodno-prodajnem poslovnem načrtu bomo vlagali v razvoj, investirali v proizvodne stroje, v pogoje dela, v trgovine (iz Deteljice naj bi selili trgovino ob proizvodnjo), … Delati moramo na mojih sodelavcih, najti vodstveno strukturo. Predvsem pa morajo biti vse trgovine enotne, kjerkoli bi stopil v njo, moram takoj vedeti, da sem v Peku. V petek smo že odprli največjo Pekovo trgovino na Hrvaškem, v Splitu. Z njo lahko konkuriramo velikim.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 13. julij 2009 / 07:00

Vrhunski kulturni dogodki

Slovenci v zamejstvu (150)

Objavljeno na isti dan


Šport / sreda, 14. december 2016 / 12:26

Navijali na Pokljuki

Lepo vreme in najboljši biatlonci na svetu so na tekme svetovnega pokala v biatlonu na Pokljuki od petka do nedelje privabili okrog 16.500 gledalcev, med katerimi je bilo tudi veliko tujce...

Nasveti / sreda, 14. december 2016 / 12:22

December

Zadnji mesec v letu skriva v sebi tudi veliko simbolike. Je zadnji in to pomeni, da za njim pride nekaj novega. Pregledujemo, kaj vse dobrega smo naredili in doživeli. Bodimo dobri do sebe in se po...

Kronika / sreda, 14. december 2016 / 12:18

Evakuirali petdeset ljudi

Kranj – V poslovni coni Laze v Stražišču pri Kranju so v nedeljo popoldne zaradi sproščanja plina butan propan kranjski poklicni gasilci iz treh poslovnih objektov evakuirali približno pet...

Rekreacija / sreda, 14. december 2016 / 12:18

Zaledje morja

Kojnik (802 m) – Vrh nasproti Slavnika leži v južnem delu Podgorskega krasa. Vzpon, ki nagradi z lepim razgledom ter mirom in tišino.

Kranj / sreda, 14. december 2016 / 12:09

Brezplačen brezžični internet

Z decembrom so pri Mestni občini Kranj vzpostavili odprto omrežje wi-fi z imenom KRANJopen. Omrežje je na voljo vsakemu uporabniku brezplačno do dve uri dnevno, tako v mestu kot tudi v vseh krajevnih...