Korak k sončku
Na Osnovni šoli Cvetka Golarja Škofja Loka tudi letos spoznavajo življenje oseb s posebnimi potrebami.
Na Osnovni šoli Cvetka Golarja Škofja Loka letos že štirinajsto leto izvajajo projekt Korak k sončku, ki ga pripravlja Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije. »Glavni namen projekta je, da otroci spoznavajo osebe s posebnimi potrebami in se naučijo sprejemati drugačnost,« pravi Marjanca Trilar, koordinatorica projekta. Vanj so vključeni vsi četrtošolci in oddelek petega razreda, skupaj 89 učencev.
Z aktivnostmi so začeli v začetku tega meseca. Učenci so v Kranju obiskali center Sonček in njegove varovance, v razvojnem vrtcu Mojca pa so se igrali z otroki in jih peljali na sprehod. Spoznali so pouk na Osnovni šoli Jela Janežiča v Škofji Loki, ki ima prilagojen program, v varstveno delovnem centru v Stari Loki so jim predstavili delavnice, bivalno skupnost in izdelke varovancev. Še posebej pestro je bilo na šoli minulo sredo, ko so organizirali zanimive delavnice. Tetraplegika Benjamin Žnidaršič in Vojko Gašperut sta učencem pripovedovala o njuni poškodbi in življenju z invalidnostjo ter jim pokazala risanje s čopiči v ustih. Slednje so poskusili tudi učenci, prav tako pa tudi igranje košarke na invalidskih vozičkih z ekipo paraplegikov z Metodom Zakotnikom na čelu in igro boccia (podobna je balinanju), ki so jim jo predstavili vrstniki iz zavoda Cirius iz Kamnika. Na delavnicah so pričakovali tudi igralko namiznega tenisa za invalide Matejo Pintar, a ji je bolezen preprečila obisk. Učenci so si tako v računalniški učilnici ogledali njene spletne strani in posnet intervju, po elektronski pošti pa so ji poslali pozdrave in vprašanja.
»Načrtujemo še srečanje s slepo osebo ter z gluhimi in naglušnimi. Aprila bomo s projektom zaključili. Na sklepni prireditvi bodo učenci predstavili svoje vtise, nastopajoči pa bodo tudi varovanci ustanov, s katerimi smo sodelovali,« je napovedala Trilarjeva.