Danes praznjenje bankomatov?
Obrtniki in podjetniki so napovedali, da bodo danes popoldne spraznili bankomate. So banke pripravljene? So, čeprav ne verjamejo, da bo do množičnih dvigov gotovine sploh prišlo.
Kranj – Danes naj bi obrtniki in podjetniki po napovedih njihove zbornice začeli dvigovati gotovino na bankah, ob 17. uri pa tudi na bankomatih. Na ta način naj bi povzročili nelikvidnost bankomatov, je pred dnevi povedal Dušan Krajnik, generalni sekretar Obrtno podjetniške zbornice Slovenije, razlog pa je pritisk na Vlado in Državni zbor za sprejem njihovih zahtev za izboljšanje gospodarskega stanja v državi.
Marko Kranjec, guverner Banke Slovenije, je zagotovil, da je gotovine v bankah dovolj in da bodo obrtniki in podjetniki s tem le sebi delali škodo, bančnega sistema pa ne bodo omajali. Pa vendar, ali izpraznitev bankomatov v petek zvečer lahko pomeni, da bodo ti prazni ves konec tedna? »Za banke in hranilnice takšno dejanje nikakor ni prijazno dejanje. Banke in hranilnice poslujejo solventno in skrbno uravnavajo svojo likvidnost tako, da so depozitne vloge varne in v vsakem trenutku izplačljive,« je pred dnevi pojasnil Dušan Hočevar, direktor Združenja bank Slovenije.
In banke? »V Novi KBM si množičnega dviga denarja obrtnikov ne želimo in upamo, da do njega ne bo prišlo. V nasprotnem bomo v skladu s pogoji poslovanja izplačali denar vsakemu, ki ga bo želel dvigniti. Tovrstnih indicev s strani obrtnikov za zdaj nismo zaznali in jih tudi ne pričakujemo,« pojasnjuje Simon Hvalec iz Nove KBM. V Abanki so prepričani, da do množičnih dvigov gotovine ne bo prišlo, in upajo na dogovor, v NLB pa Mojca Strojan odgovarja, da kakih dodatnih omejitev pri dvigih z bankomatov ne bo.
Malce bolj konkretni so bili v Gorenjski banki, kjer povečanega dvigovanja gotovine ne zaznajo in ga tudi v prihodnjih dneh ne pričakujejo. »Banka je likvidna, sredstev ji ne primanjkuje, bančne vloge so pri nas povsem varne. Kdor želi do svojega denarja, ga bo dobil, gotovine ne bo manjkalo ne na bančnih okencih, ne na bankomatih, ki jih bomo, če bo potrebno, pogosteje polnili,« je pojasnil Bojan Likar. Dodaja, da so lahko edina posledica povečanega obiska komitentov le daljše vrste v poslovalnicah.