Odškodnina za zavlačevanje
LTH v stečaju od zadnjega vodstva podjetja terja 450 tisoč evrov odškodnine, ker da je v nasprotju z insolventno zakonodajo zavlačevalo uvedbo stečaja in zato oškodovalo upnike.
Kranj – Na gospodarskem oddelku Okrožnega sodišča v Kranju so v petek začeli obravnavati odškodninsko tožbo v višini 450 tisoč evrov, ki jo je Loška tovarna hladilnikov (LTH) v stečaju vložila zoper člane zadnje uprave Primoža Pegama, Miloša Kodreta in Ivana Čakša. Po besedah Primoža Barbiča, pooblaščenega odvetnika loške tovarne, ki se je pred dobrimi štirimi leti znašla v stečaju, so tožbo vložili, ker je uprava LTH v nasprotju z insolventno zakonodajo zavlačevala z vložitvijo predloga za stečajni postopek, s čimer je oškodovala upnike. Če bi se namreč po mnenju tožitelja stečajni postopek začel takoj, ko je bilo še nekaj premoženja, bi bili upniki lahko vsaj delno poplačani. Tako pa je večmilijonska izguba le naraščala, premoženje (oz. bodoča stečajna masa) pa se je zmanjševalo.
Miloš Kodre, nekdanji generalni direktor, preko že propadlega Agovita pa tudi solastnik in hkrati upnik LTH, je na sodišču razlagal, da LTH sploh ni bil insolventen, kar da dokazujejo vse revidirane bilance. Podjetje je bilo dokapitalizirano z njegovimi poroštvi, pripravili so tudi sanacijski program, katerega je deloma potrdilo ministrstvo za gospodarstvo. V družbi Westfrost so tudi že našli potencialnega partnerja, ki pa se v aprilu in maju 2009, ko so plače že zamujale, nazadnje ni odločil za dokapitalizacijo ali odkup. »Potem je nadzorni svet sprejel sklep, da gre podjetje v stečaj, in jaz sem oddal vlogo. Ni šlo za zavlačevanje,« je povedal Kodre in predlagal, naj kot priče zasliši nekdanja nadzornika Jožeta Staniča in Iztoka Hohnjeca in komercialista Roberta Oblaka, medtem ko je za stečajnega upravitelja Davida Taljata ocenil, da povzroča samo škodo. V ustreznost Taljatovega vodenja stečaja je podvomil tudi obtoženi Primož Pegam, katerega podjetje Isba je bilo 10-odstotni lastnik LTH, saj da je bilo premoženja v stečajni masi dovolj za poplačilo vseh terjatev. Zagovornica obtoženega Ivana Čakša, ki je bil član uprave LTH od maja 2008 do januarja 2009, pa je izpostavila, da je odstopno izjavo podal že oktobra 2008, svoje delo pa da je opravljal vestno in strokovno, saj sta ne nazadnje v njegovem mandatu prodaja in proizvodnja rasli. Glavna obravnava se bo nadaljevala 29. januarja prihodnje leto.
Loški LTH s tristo zaposlenimi je sicer v stečaju pristal junija 2009, potem ko so zaposleni že več mesecev zaman moledovali za plače. Da so agonijo delavcev presekali, je predlog za stečaj na koncu vložila kar Občina Škofja Loka. Stečajnemu upravitelju Dušanu Taljatu je od stečajnega premoženja doslej uspelo prodati zgolj zaloge, eno proizvodno linijo in nekaj deležev v podjetjih, v stečajni masi je glede na zadnje poročilo pol milijona evrov, preostalo premoženje pa je ocenjeno le še na dobrih deset milijonov evrov. Od 28 milijonov evrov priznanih terjatev sicer kar 20 milijonov evrov pripada ločitveni upnici NLB.