Z violino ´okužil´ tudi potomce
Maksimiljana Skalarja, priznanega glasbenika, violinista, pedagoga in goslarja, se vse bolj spominjajo tudi v Kamniku, kjer je preživel zadnje obdobje svojega življenja. V kamniški knjižnici je na ogled razstava ob 103. obletnici njegovega rojstva.
Maksimiljan Skalar je bil leta 1908 rojen v Ljubljani in se že v zgodnjem otroštvu naučil igranja na violino, čemur je ostal zvest vse svoje življenje.
Čeprav se je v svojem življenju zelo veliko selil – živel je na Južnem Tirolskem, od koder je doma njegova mama, pa v Beogradu, kjer je začel obiskovati Akademijo za glasbo, Pragi in zaradi svojega pedagoškega dela tudi v Mariboru, Salzburgu, Kopru in na Ptuju – je zelo velik glasbeni pečat zapustil v Kamniku, kjer je živel zadnja tri desetletja svojega življenja. Bil je priznan violinist, tudi član Slovenske filharmonije, že zelo zgodaj pa se je izkazal kot odličen pedagog. Razstava v kamniški knjižnici, ki sta jo pripravili Milena Glušič in Duška Težak, ga predstavlja tudi kot avtorja več glasbenih učbenikov in nekakšnega inovatorja, saj je pri svojem pedagoškem delu uporabljal učne pripomočke, ki so bili plod njegove iznajdljivosti in znanja. Svoje spretnosti je več kot uspešno uporabljal tudi pri izdelovanju violin, saj je bil odličen goslar in konservator. Goslarsko delavnico je imel tudi v Kamniku, med drugim pa je restavriral tudi Tartinijevo violino.
»Vse štiri hčerke smo ga že od malega opazovale pri izdelovanju violin. Vse nas je popeljal v svet glasbe – najstarejša od nas je violinistka v New Yorku, najmlajša pa v Bonnu, prav vse štiri pa smo 'okužene' z violinami,« je na odprtju razstave povedala ena od njegovih hčera Darka Skalar, ki poučuje v Glasbeni šoli Kamnik. Uveljavljena glasbenika sta tudi že njegova vnuka, Simon Skalar iz Kamnika in mladi Tim Skalar Demšar, ki je skupaj s svojo mamo, profesorico violine na Akademiji za glasbo Moniko Skalar, na odprtju razstave poskrbel za kulturni program.
Kamničani se pomena svojega vsestransko nadarjenega sokrajana doslej niso kaj dosti zavedali, a razstava s spremnim katalogom dokazuje, da je Maksimiljan Skalar h kamniški kulturni dediščini prispeval izjemno veliko.