Zakon o nakupovalnih vrečkah
Čeprav predstavlja uporaba plastičnih vrečk le del ekoloških težav, ne smemo zanemariti dejstva, da vsak ukrep v tej smeri pomeni veliko "olajšanje" za naše okolje. V parlamentarnem postopku je že predlog zakona o nakupovalnih vrečkah.
Kranj - Plastične nakupovalne vrečke so se na trgu uveljavile v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko so zaradi nižjih stroškov zamenjale papirnate. Na videz so povsem neškodljive, v resnici pa narejene iz polietilena visoke gostote, ki se ne razgradi še stoletja. Hitro zavržene vrečke tako močno onesnažujejo naše okolje v fizičnem, kemičnem in vizualnem smislu.
V Državnem zboru so poslanci že vložili predlog zakona o omejevanju uporabe nakupovalnih vrečk. Ta naj bi vsakega onesnaževalca, torej trgovca, ki vrečko ponudi potrošniku, oglobil za določen okoljski prispevek. Indijska država Himahal Pradeš je sprejela zares strog zakon, ki kaznuje vsakega uporabnika plastične vrečke. Ekološko neozaveščenim tako grozita do sedem let zapora in finančna kazen v višini okoli 1500 evrov. Pri nas naj ne bi šli v takšne skrajnosti, saj tega ne dovoljujejo določila direktive evropskega parlamenta in sveta. Ob sprejetju novega zakona pa bo vsak trgovec, ki vrečko brezplačno ponudi potrošniku, kaznovan z globo v višini od dva do pet tisoč evrov. Poleg tega naj bi uvedli tudi t. i. okoljski prispevek, ki se zaračuna ob vsaki prodaji nakupovalne vrečke, saj naj bi to zmanjšalo povpraševanje po njih ter posledično spodbudilo potrošnike k uporabi trajnejših ekoloških vrečk.
V Mercatorju so že ukrepali. Po besedah Tanje Durin, odgovorne za odnose z javnostjo, so z dosega kupcev postopoma umaknili brezplačne ločevalne vrečke na blagajnah in tako naredili korak k varovanju okolja. Predvsem si prizadevajo potrošnikom ponuditi nosilne vrečke, ki so iz trajnejših in okolju prijaznejših materialov. Tudi za to so poskrbeli. Med kupce so namreč razdelili kar 1,4 milijona brezplačnih nosilnih vrečk. Te so izdelane iz reciklirane plastike ter primerne za večkratno uporabo, je še dodala Durinova.
V Sloveniji imamo delujoč sistem zbiranja in ravnanja z odpadno embalažo, vključno s plastičnimi vrečkami. Problem neekološke uporabe teh pa je predvsem v slabi ozaveščenosti porabnikov. Kljub vsemu pa verjamejo v ekološko ravnanje kupcev, je za konec dodala Tanja Durin.