Brezplačne Mercatorjeve nosilne vrečke iz reciklirane plastike za večkratno uporabo

Zakon o nakupovalnih vrečkah

Čeprav predstavlja uporaba plastičnih vrečk le del ekoloških težav, ne smemo zanemariti dejstva, da vsak ukrep v tej smeri pomeni veliko "olajšanje" za naše okolje. V parlamentarnem postopku je že predlog zakona o nakupovalnih vrečkah.

Kranj - Plastične nakupovalne vrečke so se na trgu uveljavile v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko so zaradi nižjih stroškov zamenjale papirnate. Na videz so povsem neškodljive, v resnici pa narejene iz polietilena visoke gostote, ki se ne razgradi še stoletja. Hitro zavržene vrečke tako močno onesnažujejo naše okolje v fizičnem, kemičnem in vizualnem smislu.

V Državnem zboru so poslanci že vložili predlog zakona o omejevanju uporabe nakupovalnih vrečk. Ta naj bi vsakega onesnaževalca, torej trgovca, ki vrečko ponudi potrošniku, oglobil za določen okoljski prispevek. Indijska država Himahal Pradeš je sprejela zares strog zakon, ki kaznuje vsakega uporabnika plastične vrečke. Ekološko neozaveščenim tako grozita do sedem let zapora in finančna kazen v višini okoli 1500 evrov. Pri nas naj ne bi šli v takšne skrajnosti, saj tega ne dovoljujejo določila direktive evropskega parlamenta in sveta. Ob sprejetju novega zakona pa bo vsak trgovec, ki vrečko brezplačno ponudi potrošniku, kaznovan z globo v višini od dva do pet tisoč evrov. Poleg tega naj bi uvedli tudi t. i. okoljski prispevek, ki se zaračuna ob vsaki prodaji nakupovalne vrečke, saj naj bi to zmanjšalo povpraševanje po njih ter posledično spodbudilo potrošnike k uporabi trajnejših ekoloških vrečk.

V Mercatorju so že ukrepali. Po besedah Tanje Durin, odgovorne za odnose z javnostjo, so z dosega kupcev postopoma umaknili brezplačne ločevalne vrečke na blagajnah in tako naredili korak k varovanju okolja. Predvsem si prizadevajo potrošnikom ponuditi nosilne vrečke, ki so iz trajnejših in okolju prijaznejših materialov. Tudi za to so poskrbeli. Med kupce so namreč razdelili kar 1,4 milijona brezplačnih nosilnih vrečk. Te so izdelane iz reciklirane plastike ter primerne za večkratno uporabo, je še dodala Durinova.

V Sloveniji imamo delujoč sistem zbiranja in ravnanja z odpadno embalažo, vključno s plastičnimi vrečkami. Problem neekološke uporabe teh pa je predvsem v slabi ozaveščenosti porabnikov. Kljub vsemu pa verjamejo v ekološko ravnanje kupcev, je za konec dodala Tanja Durin.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / / 19:02

Z dvojno močjo

Dvoboj pod zvezdami: glasbeni svetovni fenomen duo 2Cellos je tudi v amfiteatru Loškega gradu ponovno poskrbel za množično ekstazo.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Razglasili najboljše plesalce

Plesna zveza Slovenije je minuli teden v Festivalni dvorani v Ljubljani podelila nagrade in razglasila najboljše plesalce za leto 2010.

Prosti čas / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Sproščeno in brez balasta

V nedeljo se bo deset glasbenih izvajalcev potegovalo za nastop na letošnji Evroviziji v nemškem Düsseldorfu.

Prosti čas / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Včasih je luštno b´lo

Najprej smo v petek obiskali dobrodelni koncert na Kokrici, potem smo se ustavili na Stavrosovem nastopu, v soboto pa obiskali še Košnikovo gostilno in prisluhnili Gašperjem s prijatelji v Preddvoru.

Zanimivosti / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Dnevom narodnih noš mednarodni status

Kamnik - Dnevi narodnih noš in oblačilne dediščine, ki so jih lani jeseni v Kamniku organizirali že štiridesetič, so pridobili status mednarodnega folklornega festivala. Tako so...

Nasveti / petek, 25. februar 2011 / 07:00

Je bila res na jedilniku Aleksandra Velikega?

Kakšna jed? Katera jed? Če bi se odpravili s karavano na Svilno cesto, bi to trdili marsikje v Uzbekistanu, v Samarkandu, v Buhari in še kje, kjer radi pripravljajo plov, turško pilav....