Komentar: Koliko imamo v Sloveniji oslov?!
Če bi mimoidoče na ulici vprašali, koliko oslov imamo v Sloveniji, bi verjetno dobili odgovor – pet tisoč, deset tisoč … Resnica je precej drugačna: v Sloveniji jih je (skupaj z mulami in mezgi) po podatkih Biotehniške fakultete v Ljubljani le nekaj več kot tisoč sto.
No, ja! Tolikšna razlika med »ljudskim štetjem« in uradnimi podatki izhaja iz različne pomenske rabe besede osel. Osel je domača žival, ki so jo nekdaj redili zlasti zaradi prenašanja tovorov in ježe, a osel je - v slabšalnem pomenu - tudi omejen, neumen človek. Medtem ko v strokovnih kmetijskih krogih osla zlahka ločijo od drugih živali, v ljudskem opredeljevanju ni jasnih meril, kdo je osel in kdo ni … Ker je to tudi za resno novinarsko pero preveč »spolzek teren«, ostajamo pri oslih, kjer ni dvomov.
V Sloveniji so razširjeni po vseh regijah, a največ, petina, jih je v obalno kraški regiji. Prevladujejo ljubiteljski rejci z enim, dvema, tremi osli, le na 32 kmetijskih gospodarstvih od skupno 420 jih redijo šest in več. Koliko jih je na Gorenjskem? Rejec z žirovskega konca jih redi devet, poleg teh jih je na Gorenjskem še nekaj. Morda petdeset? Koliko natančno, bo pokazal popis v kmetijstvu, katerega podrobnejše rezultate naj bi statistiki predstavili letos. Kakorkoli že - lansko leto je bilo tudi za rejo oslov pomembno ali celo prelomno. Rejci so se po vzoru rejcev drugih živali organizirali in na pobudo enega od rejcev proti koncu leta ustanovili Združenje rejcev oslov in njihovih križancev. Predstavitev načrtov je pokazala, da mislijo resno. Še naprej bodo pripravljali oslovske dirke, a radi bi pridobili tudi status priznane rejske organizacije, uveljavili rodovniško knjigo in pripravili prvo slovensko razstavo oslov.
In če sem tole pisanje začel z dvomi, naj tako še končam in povem: tudi jaz bom šel (radovedno pogledat) na razstavo …