Letos povezava do Cerkelj

Občina Komenda se bo letos lotila gradnje t. i. S-kanala, s katerim bodo povezali kanalizacijsko omrežje od Cerkelj do Centralne čistilne naprave Domžale-Kamnik.

Komenda – Z gradnjo S-kanala oz. kolektorja je občina Komenda odlašala že nekaj let, ker pa bi se v sosednji občini Cerklje že radi povezali s Centralno čistilno napravo Domžale–Kamnik (CČN), je investicija postala nujna.

»Najprej bomo zgradili kolektor od Nasovč do Komende in s Potoka na Klanec, nato pa še od Kralja do čistilne naprave v Komendi,« je letošnje načrte opisal župan Tomaž Drolec in dodal, da v predlogu proračuna občina za to predvideva 550 tisoč evrov, da pa imajo v ognju kar tri železa: poleg občinskega proračuna še nepovratna sredstva iz kohezijskih skladov, za kar so pripravili že vso dokumentacijo, in podelitev koncesije (čakajo na ponudbo podjetja iz Avstrije, ki je edino poslalo vlogo za javno-zasebno partnerstvo). »V vsakem primeru bomo gradnjo začeli letos. Če drugih sredstev ne bo, bomo ves za to predvideni občinski denar porabili za gradnjo kolektorja, sicer pa za gradnjo sekundarnih vodov po vaseh.«

Komenda na sredstva iz kohezijskih skladov računa skupaj z občinami Kamnik, Domžale, Mengeš, Trzin, Moravče in Cerklje, ki so se prijavile s projektom Odvajanje in čiščenje odpadne vode na območju Domžale–Kamnik. Projekt vsebuje nadgradnjo CČN v skupni vrednosti petnajst milijonov ter dograditve manjkajočih kanalizacijskih sistemov v vključenih občinah za skupno trideset milijonov evrov. Največji delež investicije ima občina Kamnik, zato je bila pred dvema letoma tudi določena za nosilko skupnega projekta. Predstavniki vseh sedmih občin so na sestanku minuli petek med drugim izvedeli, da bosta občini Moravče in Cerklje pogodbo o solastništvu pri CČN Domžale–Kamnik podpisali takoj po opravljeni cenitvi CČN, kar je pomemben podatek za pripravo skupne vloge, ki jo bodo uskladili do konca marca.

In medtem ko občine načrtujejo nadaljnjo gradnjo kanalizacije, pa Drolec ugotavlja, da priklopov v Komendi ni toliko, kot bi jih moralo biti. »Občani pritiskajo na nas, naj zgradimo kanalizacijo, ko pa jo zgradimo, se nanjo ne priključijo. Tega zares ne razumem,« je razočaran župan. Občina je v zadnjih štirih letih namreč izdala 363 odločb za priklop na novo zgrajeno kanalizacijsko omrežje, a 98 gospodinjstev tega še vedno ni naredilo (največ v Suhadolah, Mostah in na Križu). Občina je s tem oškodovana za skoraj sto tisoč evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorje / ponedeljek, 24. junij 2019 / 12:41

Vodovarstveno območje Ovčja jama naj bi razširili

Gorje – V Društvu za varstvo okolja Bled so pred časom opozorili na neprimerno odlaganje raznovrstnih gradbenih in zemeljskih odpadkov v vrtače v bližini vodovarstvenega območja Ovčja jama, zaradi...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 29. september 2014 / 13:34

Bogastvo družinskih zgodb

V Mestni knjižnici Kranj bodo v torek, 30. septembra, ob 17. uri odprli razstavo z naslovom Gorenjska v času prve svetovne vojne 1914–1918.

Kronika / ponedeljek, 29. september 2014 / 13:32

V podvoz nekdo nasul skale

V podvoz gorenjske avtoceste v Britofu pri Kranju je nekdo z njive navozil precejšnjo količino skal in s tem preprečil uporabo poti.

Zanimivosti / ponedeljek, 29. september 2014 / 13:31

Netopirji so koristni, a ogroženi

Člani Slovenskega društva za proučevanje in varstvo netopirjev so prejšnjo soboto pripravili delovno akcijo v Češnjevku – na podstrehi tamkajšnje cerkve so čistili njihove iztrebke, ki so odlično gnoj...

Gospodarstvo / ponedeljek, 29. september 2014 / 13:28

Za še bolj zelen Vršič

Erjavčeva koča je kot druga na Vršiču dobila malo komunalno čistilno napravo. Preostalih pet koč naj bi jo dobilo do konca leta 2015.

Tržič / ponedeljek, 29. september 2014 / 13:27

Pretnarjev nagrajenec v Tržiču

Letošnjo mednarodno Pretnarjevo nagrado je prejel Zdravko Kecman, ambasador slovenske književnosti in jezika ter slovenskih kultur. Gostili so ga tudi v Tržiču.