Državni zbor morda že za božič
Miklavž nam je prinesel volitve, Božiček nam bo nov državni zbor, nove vlade pa še ne bo do dedka Mraza, najbrž niti do treh kraljev ne.
Volitve so mimo, volilni glasovi v glavnem prešteti, manjkajo še tisti iz tujine. Ko bodo prihodnji teden prispeli še ti, bodo volilni izidi dokončni in predvidoma 16. decembra tudi uradno potrjeni. Iz tujine lahko pride približno deset tisoč glasovnic, kar predstavlja kak odstotek vseh, izidov pa to ne bo občutno spremenilo. Dodaten mandat po neuradnih izračunih lahko na račun SDS ali Liste Zorana Jankovića dobi stranka NSi.
Dan po volitvah se je volivcem in volivkam zahvalil predsednik države Danilo Türk, zadovoljen z dobro volilno udeležbo, kar po njegovih besedah dokazuje, da se zaupanje ljudi v demokratične procese ni omajalo. »Pričakujem, da bodo vsi postopki, ki so potrebni za konstituiranje državnega zbora, tekli gladko in da bo ustanovna seja še pred božičnimi prazniki. To bi omogočilo, da bi se kmalu začela tudi posvetovanja z vodji poslanskih skupin, da bom lahko državnemu zboru v najkrajšem času predlagal kandidata za predsednika vlade. V interesu nas vseh je, da čim prej dobimo novo vlado s polnimi pooblastili,« je dejal predsednik države. Sestal se je tudi z najverjetnejšim mandatarjem Zoranom Jankovićem, zmagovalcem predčasnih parlamentarnih volitev. Ta je tudi že začel pogovore z morebitnimi koalicijskimi partnerji. Vabilo k pogovorom je poslal tudi Janševi SDS, čeprav je pred volitvami napovedoval, da bo šel v koalicijo z vsakim, le z Janšem ne. Povabil je tudi stranko NSi, za katero pa je predsednica pred volitvami dejala, da se bodo povezovali le s pomladnimi strankami, po volitvah pa, da bodo v opoziciji. Prihodnji teden naj bi se sestal tudi s prvakom SLS Radovanom Žerjavom. Ta teden pa se je pogovarjal s Karlom Erjavcem iz stranke DeSUS, s predsednikom SD Borutom Pahorjem in Gregorjem Virantom. Podrobnosti pogovorov niso znane, Janković pravi, da jih bo javnosti predstavil potem, ko bodo stvari bolj jasne. Znano je le toliko, da je z DeSUS-om precej zbližal stališča, tudi o morebitni pokojninski reformi. Pahor je sicer Jankovićev način vladanja označil kot deloma avtokratski in govoril o razlikah, ki ju ločujejo, dejal pa je, da SD ne bo ovirala sestave vlade tudi če ne bo vstopila v koalicijo. Virant pa je po prvem pogajanju dejal, da so še daleč od koalicije.
Stranke so sicer že analizirale stanje po volitvah. Janez Janša je zaradi poraza na njih ponudil odstop z mesta predsednika SDS, a ga je izvršilni odbor stranke soglasno zavrnil. O odstopu sta govorila tudi Katarina Kresal (LDS) in Gregor Golobič (Zares), ne pa tudi Borut Pahor ali Zmago Jelinčič. Slednji ostaja predsednik stranke, ki je po dvajsetih letih izpadla iz parlamenta.
V parlament pa je bilo izvoljenih enajst slovenskih županov, med njimi tudi Mihael Prevc iz občine Železniki. Ker sedaj velja zakon o nezdružljivosti županske in poslanke funkcije, bodo v tej občinah po letu dni od lokalnih potrebne nadomestne županske volitve. Te bodo najkasneje 5. marca. Nekateri župani pa sedaj iščejo možnost, da bi še naprej ostali v obeh vlogah. Skupnost občin Slovenije namreč namerava po potrditvi poslanskih mandatov na ustavno sodišče vložiti zahtevo za presojo ustavnosti letos maja sprejetega zakona. Župani namreč menijo, da zakon ne bi smel veljati za nazaj, saj so bili za župane izvoljeni lani, preden je začel veljati ta zakon, svoje županske mandate pa želijo izpeljati do konca.
Še vedno pa ni razjasnjen zaplet z volilnimi lističi v tržiškem volilnem okraju …