![](/images/20110209/302099986-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Vreme vse bolj zanima mlade
Razlog za to Aleš Kermauner, pobudnik in predsednik Vremenskega društva Zevs, vidi predvsem v digitalizaciji vremenskih postaj in možnostih, ki jih ponuja internet.
Aleš Kermauner je zadnja štiri leta, odkar s sedežem v Krtini pri Domžalah deluje Vremensko društvo Zevs, z vremenskimi napovedmi obkrožen vsak dan, a prizna, da sam ne sodi med tiste navdušence, ki so si vreme na koledar beležili že kot majhni otroci. Nad vremenom se je namreč navdušil relativno pozno, pa še to ne toliko zaradi naravnih pojavov samih.
»Moja strast je upravljanje s podatki. Vedno sem jih zbiral in urejal, sploh zdaj v dobi računalništva, ko je to mnogo lažje. In tako sem se pred približno desetimi leti navdušil tudi nad vremenom. Približno takrat so se v Sloveniji začele pojavljati avtomatske vremenske postaje, ki so zamenjale velike profesionalne in tudi drage postaje, ki si jih ljubiteljski vremenarji niso mogli privoščiti. Danes pa vremenske pojave za relativno malo denarja kakovostno meri lahko praktično vsakdo,« pravi Aleš Kermauner, ki je pred štirimi leti ustanovil vremensko društvo in kot prvi pri nas združil ljubitelje vremena in vse, ki se s tem ukvarjajo nepoklicno. Šolani meteorologi in tisti, ki večinoma delajo na ARSO, so združeni v Društvu meteorologov Slovenije in z njimi imajo razen vremena skupnega bolj malo.
»V društvu združujemo okoli šestdeset članov, vsaj petkrat toliko pa jih je na našem forumu in prav zaradi možnosti, ki jih ponuja internet, je med njimi vse več mladih. Mi vreme opazujemo, pripravljamo poročila in vremenske napovedi, podobno kot ARSO. Včasih so vremenarji dvakrat dnevno odčitavali podatke z merilnih naprav, danes pa so postaje avtomatske in ljudje pri tem praktično niso več potrebni. So pa potrebni pri opisu vremena in napovedih, saj tega avtomatika ne zna. Tu pridejo do izraza znanje in izkušnje! Računalnik le pomaga, da nekatere stvari naredimo prej in bolj enostavno. Naša prednost je v tem, da smo sicer majhna, a spletna skupnost, združujemo posameznike iz vse Slovenije, tudi tam, kjer ARSO svojih postaj nima, in smo zelo odzivni. Slabost pa je v tem, da nimamo enotne metodologije merjenja, saj je od amaterjev težko pričakovati, da bodo izpolnjevali vse pogoje. Podatki tistih, ki imajo svoje termometre na primer v blokih, niso najbolj natančni,« poudarja predsednik društva in dodaja, da takšne pogoje izpolnjujejo značilne bele vremenske hišice, postavljene dva metra nad zemljo, a so precej drage, prav tako jih zaradi zahtevne izdelave mizarji vse redkeje izdelujejo.
Društvo izdeluje svojo vremensko napoved, ki je edina alternativna napoved v Sloveniji. »Točno se da vreme napovedati le za tri dni vnaprej, vse drugo je loterija. Količin podatkov in vrednosti, potrebnih za napoved, je preprosto preveč, da bi to lahko poenostavili. Vreme se spreminja in ljudje še vedno mislimo, da ga obvladamo, a ga ne. Tudi neurja in poplave nas ogrožajo že od vselej, edina razlika je v tem, da imamo zdaj internet in o vsaki poplavi vemo vse,« pravi in priznava, da si kot vremenar ne želi ekstremov, pač pa bi bil najbolj vesel, če bi bila temperatura zraka vselej 21 stopinj Celzija.
Kako pa je z ljubiteljskimi vremenarji drugje na Gorenjskem? »V našem društvu je kar nekaj Kamničanov, tudi Bohinjci so kar navdušeni nad vremenom, v Kranju, Škofji Loki in celotnem zgornjem koncu pa članov nimamo prav dosti.«